ÇMO: “Nükleer Santral İnadından Vazgeçilmelidir”

Sinop‘ta yapılması planlanan nükleer santralin önemli bileşenlerinden olan Japonya menşeli TEPCO firması süreçten çekildiğini açıklamıştır. Fukuşima felaketinden sonra ise Japonya hükümeti 2050 yılına kadar nükleer santrallerinin tamamını kapatacağını belirtmiştir.

Öte yandan, nükleer enerjiyi yoğun şekilde kullanan Fransa gibi AB üyesi ülkeler de nükleer santrallerden vaz geçme yönünde çalışmalarını başlatmışlardır.

Enerji Bakanı‘nın yaptığı açıklamalarda ise Japonya hükümeti ile görüşmelerin sürdüğü ve nükleer santralin Sinop‘ta kurulması için çalışmaların devam ettiği belirtilmiştir.

Çok açıkça görülmektedir ki, nükleer santralden vaz geçen ülkeler kirli ve geri kalmış teknolojilerini diğer ülkelere kaydırarak kar elde etmeye çalışmaktadırlar.

AKP hükümeti ve Enerji Bakanı bu gerçeği görerek biran önce, atık sorunu çözülememiş ve oldukça büyük bir coğrafyada ciddi felaketlere yol açan, geri kalmış, tehlikeli ve riskli enerji santrallerini ülkemizde kurmaktan vaz geçmelilerdir.

 Ülkemizin bu kirli ve geri kalmış teknoloji ile zaman kaybetmemesi, enerji planlamasını yapması, mevcut alt yapısını çevresel sorunları gözeterek yapılandırması ve hiç kuşkusuz enerjinin kim için ne için sorusuna kamu yararı gözetir bir biçimde cevaplayarak enerji politikasını bu kapsamda belirlemesi gerekmektedir.

Aksi takdirde, ülkemizin ve bölgemizin geleceği, halkımızın ve doğamızın sağlığı ipotek altına alınmış olacaktır!

Saygılarımızla,

 

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu