Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi: Barış için Akademisyenlerin Yanındayız
Spread the love

11 Ocak 2016 Pazartesi günü “Barış İçin Akademisyenler” imzası ile 7 Haziran seçimlerinden hemen sonra birçok il ve ilçede ilan edilen sokağa çıkma yasakları altında uygulanan baskı, sürgün ve insanlık dışı muameleye karşı çıkan, yaşam hakkı ve özgürlüklere dikkat çeken, “bu suça ortak olmayacağız” ifadesiyle özetlenen bir açıklama yayımlandı.

Barış için Akademisyenler çağrısı; bilim insanlarına uygulanan baskı ve aydınları toplumsal süreçlerden uzak tutma çabasını yerlebir etmiş, toplumdan izole edilmeye çalışılan akademiyi ‘yaşadığım sürecin farkındayım ve bu sürece müdahilim` diyerek Türkiye halkıyla buluşturmuştur.

Mesleki süreçlerimizde bizlerle dayanışma içerisinde olan, bilim ve tekniği halkla buluşturan, ülkemizde yaşanan bütün toplumsal olaylara ilişkin halkına karşı sorumluluk hisseden ve doğru bildiğini söylemekten imtina etmeyen akademisyenlerimizin yanındayız.

Akademisyenler hakkında açılan soruşturmalar bizler için yok hükmündedir. Baskıya ve hukuk dışı uygulamalara derhal son verilmeli, gözaltındaki akademisyenler serbest bırakılmalıdır. Çağrı metniyle, bilim insanları ifade özgürlüğü haklarını kullanmış, savaşa karşı barış taleplerini dile getirmişlerdir.

Aydınlık bir gelecek için emek veren yol arkadaşlarımızın çağrısına ses veriyor, bir kez de biz tekrarlıyoruz: Barış Hemen Şimdi! Sessiz kalmayacağız, bu suça ortak olmayacağız.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası

İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu


Spread the love