Bursa’da Maden Ocağına Karşı Çıkan Köylüler Bursa- İstanbul Karayolunu Trafiğe Kapatmak İstedi

Bursa’nın Orhangazi ilçesinde, maden ocağına karşı çıkan köylüler Bursa-İstanbul yolunu trafiğe kapatmak istedi, iş makinesini ateşe verdi.
Orhangazi’ye bağlı Üreğil köyü halkı, traktör ve otomobillerine binerek, Bursa-İstanbul kara yolunu trafiğe kapatmak üzere yola çıktı. Köylülerin Bursa-İstanbul karayolunu keseceğini haber alan jandarma köylülerin yolunu Sugören köyünde kesildi.

Köylüler, “Üreğil bin yıllık maziye sahip bir köy. Köy halkının geçim kaynağı zeytin ve turşuluk biberdir. Maden ocağının yapılacağı alan hava sirkülasyonu sahası içinde. Buradan çıkan toz sadece Üreğil’i değil, Yeniköy, Çakırlı ve İznik gölü havzasındaki tarım alanlarına zarar verecek. Köylünün geçim kaynağı olan tarım maden ocağından önemli ölçüde etkilenecektir. Maden ocağında patlatılacak dinamitler, betondan yapılan zeytin kuyularımızda çatlamalara sebep olacak. Sarnıçların çatlaması demek, zeytinimizin bozulması demektir. Maden ocağının yapıldığı alan su havzası içinde. Sularımız kirlenecek. Bizim çalı kesmemize bile müsaade etmeyen devlet, maden ocağı için çok sayıda ağacı feda etmiştir. Maden ocağının yakınından BOTAŞ’ın doğalgaz hattı geçiyor. Ocaktaki dinamit patlamaları ve çalışmaların doğalgaz hattına zararı olabilir. Yalova’ya bağlı Kılıç köyünde de benzer bir tesis kuruldu ve köyde tarım araziler yol oldu” diye konuştu.

Üreğil muhtarı Fahrettin Demiral, yürütmenin durdurulması talebiyle pazartesi günü (bugün) dava açacaklarını bildirdi.

 

politeknik.org.tr