Bonn’da “Yakıt İçin Besin Yok” eylemi

22 Mayıs tarihinde Uluslararası Biyoçeşitlilik Günü’nde Bonn’da düzenlenen 9. Birleşmiş Milletler Biyoçeşitlilik Konferansı’nda tüm dünyadan gelen aktivistler açtıkları pankartlarla yaptıkları eylemde Via Campesina’nın mesajını taşıdılar. Düzenlenen etkinliğin tarımsal biyoçeşitlilik kutlaması olması gerekirken etkinliğe tek bir çiftçi, balıkçı ya da yerlilerin temsilcilerine katılmaları yönünde bir davette bulunulmadı. Via Campesina’nın resmi yollarla katılım başvurusu CBD sekreteryası tarafından verilen söze rağmen reddedildi.Via Campesina’nın eylemi BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un konuşmasının hemen sonrasında gerçekleştirildi. Eylemciler ‘Çiftçiler olmadan biyoçeşitlilik olmaz’ ve ‘yakıt için besin yok!’ dediler.

Via Campesina eylemcileri “insanlar için doğa, şirketler için değil” dediğinde delegeler tarafında alışlarla karşılandılar. Bundan birkaç dakika sonra eylemciler güvenlik güçleri tarafından salondan uzaklaştırılırken onlara destek verenlere de Maritim Oteli’ne kadar eşlik edildi ve  COP’a katılımları iptal edildi.

Pankartlı eylemden hemen önce Via Campesina ve destekçileri sanayicilerin bir araya gelerek birbirlerini karşılıklı olarak tohumların monopol hale getirilmesi ve tarımsal biyoçeşitliliği bozguna uğrattıkları için kutladıkları bir yemek davetini basmıştı.

Via Campesina şirketlerin çıkarları için üretimlerini arttırmak için geliştirdikleri ve reklamını yaptıkları yeni Afrika Yeşil Devrimi’nden gelen tehlike sinyallerini gösteriyor.

Via Campesina’ya göre küçük ölçekli üretim yapan çiftçiler dünya çapındaki açlığın bitirilmesi ve dünya biyoçeşitliliğinin devamı ve geliştirilmesi için kilit rolde.

Diğer taraftan küçük ölçekli üretim yapan çiftçilerin dünyayı doyurabilme yetenekleri de var. Çiftçi tarımı tarımsal biyoçeşitliliği korur, geleneksel kültürü devam ettirir ve doğayı korur. Dahası, küçük ölçekli, bölgesel ve agroekolojik üretim karbon emisyonunun düşürülmesi ve gezegenin soğuyabilmesi için en etkili ve kısa yoldur.

viacampesina’dan çeviren: ekoloji kolektifi