Bolu’da Çevre Denetimi Yönetmenliği Tartışıldı

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Çevre Mühendisliği öğrencileri Çevre Denetimi Yönetmenliği’ni tartıştı.

Yapılan tartışmada öne çıkan vurgular şunlar oldu:
– Yönetmenlik tamamen çevre mühendisliğini yok saymaktadır.
– Üniversitede verilen 4 senelik lisans öğretimi sonrasında verilen diplomayı, bakanlık bu yönetmenlik ile 15 günlük bir eğitim ve bir sınavla vermektedir.
– Çevre mühendisliğin alanına saldırı olarak görülen bu yönetmenlik bilim dışıdır.
– Çevre mühendisliği okuyan binlerce üniversite öğrencisini, akademisyenleri, çevre mühendislerini niteliksizleştiren bu uygulama karşı mücadele verilmelidir.  

Çevre Mühendisleri Odası yöneticilerinin katıldığı ve sunum yaptığı panelde; yönetmenliğe karşı, ‘üniversite öğrencileri olarak bizler ne yapmalıyız?’ fikri çerçevesinde tartışmalar oldu.  Öğrencilerden bu uygulamaya karşı mücadele yolları tartışıldı. Etkinlikte “Çevre Mühendisleri Odası çalışmaları” içerikli sunumlar izlendi. Öğrenci üyeliği yapıldı.

Çevre yönetmenliğine karşı imza kampanyası ve 5 Haziran Dünya Çevre Gününde merkezi bir miting kararı alındı. Üniversite öğrencilerinin katılacağı mitingde Çevre Denetim Yönetmenliğinin çevreye vereceği zarar ortaya konulacak ve yürütmeden kaldırılması talep edilecek.

Bizler üniversite öğrencileri olarak bu bilim dışı uygulamayı doğru bulmuyoruz ve bu yönetmenliğe karşı tüm mühendis ve üniversite öğrencilerini mücadeleye çağırıyoruz.

Politeknik-Genç / Bolu