Beşiktaş Halkı Geleceğini Tartışıyor

Beşiktaş’ta Abbasağa Parkı’nda her akşam saat 21.00’da düzenlenen forumlarla halk geleceğini tartışıyor.

İstanbul’un çeşitli semtlerinde düzenlenen forumlarla halk İstanbul’da başlayıp yurt geneline yayılan eylemleri değerlendiriyor, gelecekte neler yapılabileceği üzerine tartışmalar yürütüyor.

Beşiktaş’ta bulunan Abbasağa Parkı’nda her akşam saat 21.00’da açık forum düzenleniyor. Politeknik üyesi halkın mühendisleri de Abbasağa Parkı’na giderek forumda yer alıyor. 

Forum başlamadan önce 31 Mayıs’tan itibaren polis saldırıları sonucu yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuluyor.

Gezi Parkı’yla Özdeşleşen Piyanist Davide Martello da Beşiktaş’taydı

Saat 21.00’da piyanist Davide Martello piyanosuyla Abbasağa Parkı’na gelenlere müzik dinletisi sundu. Dinletinin ardından Martello “Burada bulunduğum için çok mutluyum. Umarım bu hareketle Türkiye demokratikleşir. Buradan döndüğümde sizin için bestelediğim şarkıyı çalacağım ve sizi anlatacağım” dedi.

Konuşmanın ardından foruma katılanların ‘sessiz’ alkışları uzun sürünce Martello duygulandı ve gözyaşlarını tutamadı. Bunun üzerine büyük bir alkış koptu ve tüm katılımcılar “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganı attı.

Martello’nun ardından Emeğe Ezgi müzik grubu sahneye çıkarak şarkılar söyledi.

Foruma katılan bir avukat, İstanbul genelindeki gözaltılarla ilgili bilgi verdi. Serbest kalan gözaltıların bilgisini alan forum katılımcıları ‘sessiz’ alkışla sevincini gösterdi.

Avukatın ardından söz alan bir katılımcı, “İktidar tarafından toplantı ve gösteri yürüyüşlerine muhalefet edildiği söyleniyor. 7 ay sonra seçim var, seçimde görüşelim diyorlar. Yüzde 10 barajı kalkmadan, tutuklu tüm milletvekilleri ve belediye başkanları serbest kalmadan seçimin hiçbir önemi yok. Taleplerimiz kabul edilene kadar tek yol sokaktır” dedi.

Başka bir konuşmacı parklarda binlerce insanın toplandığını, bu insanların genel grevle hayatı durdurabileceğini ifade etti.

Saat 22.00’de forum katılımcılarından Niyazi Koyuncu söz alarak “Sizlere Hopalı eşkıyalardan selam getirdim” dedi. Katılımcıların ısrarıyla şarkılar söyledi.

Koyuncu’nun ardından söz alan bir gazeteci Tayyip Erdoğan’ın söylediği yalanlarla Guinness Rekorlar kitabına girebileceğini söyledi.

‘Parasız Eğitim Talep Ediyoruz Uyguluyoruz’

Kolektif üyesi bir üniversiteli her yıl yoksul mahallelerde düzenlenen ‘Okumuş insan halkın yanındadır’ kampanyasından bahsetti. Parasız eğitim talep ettiklerini belirten üniversiteli, parasız eğitimin nasıl verileceğini yoksul mahallelerdeki kampanyalarla gösterdiklerini ifade etti.

Başka bir konuşmacı ise, parklarda yapılan toplantılarda komiteler kurulması, parklarda toplanan halkın iradesini yansıtacak organların oluşturulması ve taleplerin belirlenmesi gerektiğini ifade etti.

Abbasağa Parkı’nda yapılan forumda öne çıkan talepler;
    -Seçimlerdeki yüzde 10 barajının düşürülmesi
    -Düzenlenen forumların komite, dernek, vs. gibi bir yapıyla kurumsallaştırılması
    -Tüm gözaltıların ve tutukluların serbest bırakılması için çalışmaların arttırılması
    -Eylemlerde yaralananların sürekli ziyaret edilmesi

politeknik.org.tr