Asistanlar Hakları İçin Taksim’deydi

YÖK’ün asistan kıyıma yol açan uygulamalarına karşı araştırma görevlileri 27 Haziran günü Taksim’de bir araya geldi. Eğitim-Sen 6 no’lu Şube ve çeşitli üniversitelerden asistanlar Taksim tramvay durağından Galatasaray Meydanı’na yürümek istedi. Polis barikatı ile engellenmek istenen asistanlar açıklamalarını Taksim Gezi Parkı’nda yaptı.

50/d yasa maddesiyle iş güvencesi ellerinden alınmaya çalışılan hukuksal kazanımlarına rağmen halen rektörlükler tarafından kapıya konulma tehlikesi ile karşı karşıya kalan araştırma görevlileri 27 Haziran cumartesi günü saat 18.00’da Taksim Tramvay Durağı’nda bir araya geldi. “Herkese iş güvencesi Hemen şimdi / Eğitim-Sen 6 Nolu Üniversiteler Şubesi”  ile “Asistan kıyımına son”, “Piyasaya teslim olmayacağız” pankartlarını açan asistanlar Galatasaray Meydanı’na yürüyerek bir basın açıklaması gerçekleştirmek istedi ancak asistanların önü polis barikatı ile kesildi. 45 dakika boyunca slogan ve şarkılarla kararlı bir şekilde barikatın açılması için bekleyen asistanlar polis barikatını açtırıp yürüyüşe başladıktan kısa süre sonra polis tekrar kitlenin önüne barikat kurdu. Bunun üzerine asistanlar Taksim Gezi Parkı’na yürüme kararı aldılar.

“Doktoralı işsiz olmayacağız!”, “Asistan kıyımına son!”, “Asistan düşmanı YÖK’ün başkanı!”, “Biz kalıyoruz, YÖK gitsin!”, “Direne direne kazanacağız!”, “Ferman YÖK’ün üniversiteler bizimdir!”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz!”, “ATV işçisi yalnız değildir!” sloganları eşliğinde Taksim Gezi Parkı’na yürüyen yüzlerce asistan adına basın açıklamasını Egemen Cevahir okudu. YÖK’ün üniversite rektörlüklerine baskısı nedeniyle iş güvencesi sorunu yaşadıklarını ifade eden Türkiye genelinde 6 bin araştırma görevlisinin “burslu öğrenci” statüsünde çalıştırıldığını belirtti ve asistanların doktora tezlerini verdikten sonra işlerini kaybedeceklerini vurguladı.

Üniversitelere ve geleceklerine sonuna dek sahip çıkacaklarını belirterek YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ı istifaya çağıran Cevahir, sorunun çözümü için başta üniversitelerin akademik ve idari personeli olmak üzere, sendika, meslek odaları, demokratik kitle örgütlerini yanlarında yer almaya ve dayanışmaya çağırdı.
Açıklamanın ardından eylem sona erdi. Eyleme KESK İstanbul Şubeler Platformu, Eğitim-Sen, Öğretim Üyeleri Derneği, TMMOB, TTB ve Eczacılar Odası destek verdi.