Ankara Yakupabdal’da Yıkıma Karşı Barikatlı Direniş

 

Ankara’nın Çankaya’ya bağlı Yakupabdal Mahallesi’nde sabahın erken saatlerinden itibaren yıkım girişimi ve direniş vardı. Halk yıkım ekiplerini engellemek için kurdukları barikatlarda bekledi, ekipler yıkım gerçekleşmeden mahalleden ayrıldı

Halk soğuk ve yağışlı havaya rağmen yıkım ekipleri mahalleyi terk edene kadar eylem yaptı Yakupabdal Mahallesi halkı, Çankaya Belediyesi tarafından 17 eve gönderilen yıkım tebligatının ardından bugün yıkım ekiplerinin geleceği haberi üzerine mahallelerine barikat kurdu. Günlerdir Mamak Barınma Hakkı Bürosu temsilcileriyle görüşen, toplantılar yapan mahalle sakinleri, büronun çağrısıyla sabah saat 05:30’dan itibaren Kuruçay Mevkii çevreyolu girişinde bir araya geldi.

Mahalle halkı yol üzerinde ateş yakarak, arabaların geçişine izin vermeyerek, mahalleye giriş ve çıkışları tamamen durdurdu. Yol kapalı olduğu için işine gidemeyen mahalleli otobüs ve dolmuşlardan inerek eyleme katıldı. Yolun kapalı olması ve araçların trafikte sıkışması üzerine Jandarma ekipleri ve mahalleli arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. Saat 08.30’da yıkım ekipleri mahalle girişine gelerek mahalle temsilcileriyle bir görüşme yaptı. Mahalle temsilcileri, “yıllardır burada oturduklarını ve yıllardır vergi ödediklerini, şimdi de belediyenin evlerini kaçak yapı diyerek yıkmak istediğini” belirterek, ‘yıkımlara izin vermeyeceklerini’ söyleler. Belediye yetkilileri hem ASKİ ve TEDAŞ yetkililerinin gelmemesi hem de mahalle sakinlerinin kurdukları barikat sonucu yıkımı gerçekleştiremediler ve mahalleden ayrıldılar. Belediye yetkililerinin tamamen gittiklerinden emin olana kadar yoldan ayrılmayan mahalle halkı yoğun yağmura rağmen yoldan ayrılmayarak bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yakupabdal Mahallesi temsilcisi Doğan Elmalı tarafından yapılan basın açıklamasında, evlerine imar izni verilmesini, yolların asfaltlanmasını, sokakların aydınlatılmasını, kanalizasyon sisteminin kurulmasını talep ettikleri dile getirildi. Elmalı, yaptığı açıklamada “Büyükşehir Belediyesi’nin geçen sene yıkıma gelip yıkımı gerçekleştirememesi sonucu, Büyükşehir Belediyesi yetkiyi Çankaya Belediyesi’ne devretti. Bununla da yetinmeyen Büyükşehir Belediyesi, Çankaya Belediyesi’ni savcılığa şikayet edip yıkımları gerçekleştirmek için uğraştı. Belediye yetkilileri sorumluluklarını yerine getirip 1/5000’lik- 1/1000’lik imar planlarını yapsalardı mahallemizdeki sorunlar çözülecektir. Ancak Belediye yetkilileri sorumluluklarını yerine getirmek bir yana dursun, evlerimizin, geleceğimizin, umutlarımızın üzerinden çirkin rant hesapları yapmaktadır.” dedi.

Basın açıklamasının sonunda Yakupabdal Mahallesi’nin talepleri de sıralandı. Mahalle halkının talepleri şöyle:
1.Yıkım değil imar istiyoruz!
2.Bu çağda Ankara’da fosseptik çukur kullanıyoruz. Mahallemizin alt yapı sorunlarının çözülmesini istiyoruz.
3.Toprak yol değil asfalt yol istiyoruz.
4.Yeterli ve düzenli ulaşım hizmeti istiyoruz.
5.Bölgede okul ve derslik sayısı yetersiz olduğundan çocuklarımız kalabalık sınıflarda eğitim görmektedir. Okullarımızın sayısının arttırılmasını istiyoruz
6.Mahallemizin yakınında bulunan taş ocaklarının yarattığı tozlar insanların sağlığını ciddi biçimde etkilediği için gerekli önlemlerin alınmasını istiyoruz.
7.Sokakların aydınlatılması ve numaralandırılmasını istiyoruz.

Sık sık “Barınma hakkımız söke söke alırız”, ‘İşgalci değil hak sahibiyiz’, ‘İmar bizim hakkımız söke söke alırız’,”Yıkımlara karşı omuz omuza”, “Belediye şaşırma, sabrımızı taşırma” sloganlarının atıldığı dört saat süren eylem taleplerin açıklanmasının ardından sona erdi. Yakupabdal Mahallesi halkı eylem sona ererken, sorun tamamen çözülene ve belediyeye taleplerini kabul ettirene kadar bir arada olacaklarının sözünü verdiler.

kaynak: sendika.org