Ankara İKK Hülya Yolcubal’ın Öldürülmesini Kınadı

TMMOB Ankara İKK, Peyzaj Mimarları Odası Muğla İl Temsilcisi ve çevre hakkı aktivisti Hülya Yolcubal’ın öldürülmesiyle ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı.

Açıklama metni şu şekilde;

Peyzaj Mimarları Odası Muğla İl Temsilcisi`nin öldürülmesini kınıyoruz

AKP hükümetinin kıyıları imara açmak için Meclis`e getirdiği yasa tasarını protesto etmek için kurulan çevreci insanlardan oluşan “Mavi Yol Girişimi” etkinliklerine katılan çevre dostu, Peyzaj Mimarları Odası Muğla İl Temsilcisi, Hülya Yolcubal`ın silahlı saldırı sonucu öldürülmesi, doğanın vahşice katledilerek rant peşinde koşanların gözlerinin ne kadar döndüğünü ve kârları uğruna insanları da acımasızca öldürebileceklerini göstermiştir.

Özellikle Bodrum ve çevresinde kıyıları kaçak olarak dolduranlara karşı yoğun mücadele veren Mavi Yol Girişimi üyelerine gözdağı niteliğindeki saldırı sonucu, emekten, çevreden, tüm insanlığın ortak kullanım alanı olan sahillerden yana olan Hülya Yolcubal katledildi. Sermayenin lobi faaliyetleri sonucu kamusal alanların halk yararı yerine bir avuç zorbanın eline geçirilmek istenmesine karşı verdiği mücadele ile anılan Hülya Yolcubal`ın katillerinin ve bu katilleri yönlendirenlerin bir an önce yakalanmalarını istiyoruz.

Adana`da kaçak elektrik kullanan sanayicilere karşı mücadele veren ve Şanlıurfa`da 2002 yılında katledilen elektrik mühendisi Hasan Balıkçı`yı öldürenlerle, kıyıların halk yararına kullanımını savunan, kıyıların talan edilmesine karşı onurluca mücadele veren Hülya Yolcubal`ı öldürenlerin kafa yapıları aynıdır.

Ormanları, meraları, arkeolojik alanları ve SİT alanlarını yapılaşmaya açarak, rantiye sınıfına kucak açan hükümeti protesto ediyor, işlenen cinayetlere ortak olmak istemiyorlarsa katillerin bir an önce bulunarak cezalandırılmaları çağrısında bulunuyoruz.

Hülya Yolcubal`ı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü ile öncelikle değerli ailesi, yakınları ve, tüm peyzaj mimarlığı ailesine ve TMMOB camiasına baş sağlığı diliyor, anısı ve anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

TMMOB ANKARA İKK