AKP’li adayla tartışan mühendisin görev yeri değişti
Spread the love

 Trabzon’da AKP’nin Belediye Başkan Adayı’na “istenilen” yanıtı vermediği öne sürülen makine mühendisi Figen Albayrak’ın çalıştığı kurumdaki görev yeri değiştirildi


Konuyla ilgili açıklama yapan mühendis Albayrak’ın bağlı olduğu sendikanın Trabzon Şubesi Başkanı Haydar Karsan, kınadıklarını belirttiği bu durumun vali tarafından düzeltilmesini istediklerini söyledi. Albayrak olayı doğrularken, Gümrükçüoğlu ise, tartışmayı hatırlamadığını belirterek, “Hiç kimseden böyle bir talebim olmadı. Konu hakkında bilgim yok. Demokratik ortamda herkes düşündüğünü söyleyebilmeli” dedi.

Tüm Bel- Sen (Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Emekçileri Sendikası) Trabzon Şube Başkanı Haydar Karsan, bugün sendika binasında yaptığı açıklamada, üyelerinden mühendis Figen Albayrak’ın mağdur edildiğini belirterek şunları söyledi:

“AKP Trabzon Belediye Başkan Adayı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, beraberinde parti yetkilileri ve Trabzon İl Özel İdaresi’nde işçi olarak çalışan AKP mensubu partililerle, 18 Şubat 2009 Çarşamba günü saat 15.00’te Trabzon İl Özel İdaresi İmar Müdürlüğü servisini ziyaret etti. Gümrükçüoğlu bu ziyareti sırasında, birimde çalışan üyemiz Figen Albayrak’a, ‘Trabzon Belediye Başkanı Volkan beyden memnun musunuz?’ diye sordu, üyemiz de ‘Evet, memnunum, icraatlarını beğeniyorum’ yanıtını aldı. Bunun üzerine Figen Albayrak ile tartışmaya giren Gümrükçüoğlu, üyemizi ikna edemeyeceğini anlayınca sinirli bir şekilde odadan ayrıldı.”

Yaşanan tartışmanın, Gümrükçüoğlu’nun beraberindeki partililer ve serviste bulunan diğer kamu çalışanlarının huzurunda gerçekleştiğini vurgulayan Karsan sözlerini şöyle sürdürdü:

“İki taraf arasındaki diyalog uygar ölçüler içinde geçmiş, kişilik haklarına veya siyasi kimliklere yönelik en küçük bir aşağılama söz konusu olmamıştır. Buna karşılık üyemiz Figen Albayrak, bir hafta sonra, yani dün, hiçbir yasal ve hukuki gerekçe gösterilmeden, ‘görülen lüzum üzerine’ Destek Hizmetleri Müdürlüğü’ne tayin edilmiştir. Üyemizin muhatap olduğu bu işlemi, demokratik yaşamı sindiremeyen ve eleştiriye tahammülü olamayan çevrelerin, eskiden beri tekrarladıkları baskıcı ve sindirmeci bir yöntem olarak algılıyor ve kınıyoruz. Bu keyfi işlemden habersiz olduğunu düşündüğümüz Trabzon Valisi Sayın Nuri Okutan’dan, üyemizin maruz kaldığı bu baskıcı, ilkel uygulamayı gündemine almasını ve düzeltmesini bekliyoruz. Trabzon Belediye Başkanlığı gibi önemli bir makama talip olan, ancak kendisinden farklı düşünen üyemizin görev yerinin değiştirilmesinde sorumluluk sahibi olduğuna inandığımız AKP Trabzon Belediye Başkan Adayı Sayın Gümrükçüoğlu’nu da Trabzon halkının vicdanına havale ediyoruz.”

Trabzon İl Özel İdaresi İmar Müdürlüğü’nde memur olan Figen Albayrak, yaşanan olayın doğru olduğunu söyledi, ancak konu hakkında açıklama yapmak istemedi. AKP Trabzon Belediye Başkanı Adayı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ise, Albayrak ile tartışmasını hatırlamadığını belirterek, “Herkes demokratik hakkını kullanıp fikrini söyleyebilir. Bu tür tartışmaları sürekli yapıyoruz. Benim kimseden böyle bir talebim olmadı. Konu hakkında bir bilgim yok. Demokratik ortamda herkes istediğini söyleyebilmeli” dedi.

 

Kaynak: hurriyet.com.tr

 


Spread the love