Adana İKK’dan Aytaç Durak Açıklaması

TMMOB Adana İKK rüşvet ve çıkar ilişkisi içinde olduğu gerekçesi ile ülke gündemine gelen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ile ilgili 18 Mart günü bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu‘na bağlı 15 oda Adana Büyükşehir Belediyesi’nin arsa alım satımı ve imar düzenlemeleriyle Başkan Aytaç Durak’ın ailesi ve yakınlarına ciddi oranda rant sağladığını savundu.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen basın toplantısında İl Koordinasyon Kurulu adına açıklama yapan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Şube Başkanı Abdullah Bakır, “Durak’ın bu yönetim anlayışı Menekşe Köyün’de, Süleyman Demirel ve Kenan Evren Bulvarı’ndaki gayrimenkullerinde net bir şekilde görülmektedir.” dedi. Kentin ülke genelindeki olumsuz imajına ‘Çok önemli bir katkının da Adana Büyükşehir Belediyesi’nce yapıldığını vurgulayan Bakır, cinayet ve kavgaları ile adından sıkça söz ettiren Adana’nın bu kez rüşvet iddiaları ve imar oyunları ile ülke gündemini işgal ettiğini kaydetti.

Tüm yaşananlardan sonra, gerek Durak’ın ve gerekse bu tartışmalarda adı geçen meclis üyelerinin iddialar açıklığa kavuşturulana kadar mevcut görevlerini sürdürmemelerinin etik bir davranış olacağını hatırlatan Abdullah Bakır, şöyle devam etti:

“Türkiye’de etik dışı faaliyetler, bireysel boyutları aşıp kurumsallaşmaya başlamıştır. Bu durum vatandaşların seçilmişlere olan güvenini zedelemektedir. Tüm Adana kamuoyu gibi bizler de bu kirli ve yozlaşmış ilişkilerin sadece son meclis tartışmalarında adı geçenlerle sınırlı olmadığını, soruşturmanın gitmesi gereken yere kadar derinleştirilmesi gerektiğini düşünüyor. Bu iddiaların açıklığa kavuşturulmasını, ilgili makamlardan bekliyor, ilimizin rüşvet-cinayet-yolsuzluk-haksız kazanç gibi kelimelerle anılmasını istemiyoruz.”

Açıklamaya TMMOB’a bağlı Çevre, Elektrik, Gıda, Harita, İnşaat, Jeoloji, Kimya, Maden, Metalurji, Meteoroloji, Mimarlar, Peyzaj, Şehir Plancıları, Tekstil ve Ziraat Mühendisleri Odaları Adana Şubeleri destek verdi.