8 Mart 09 – İzmir İKK 8 Mart Etkiniliği
Spread the love

8 Mart’ı sinemayla, türkülerle ve söyleşiyle kutlayacağız

8 Mart etkinliğine TMMOB’ne bağlı Odaların tüm üyeleri ve tüm İzmirliler davetlidir.

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Kadın Üyeler Çalışma Grubu, kadınların hakları için verdikleri mücadelede en önemli gün olan 8 Mart’ı tüm İzmirlilerle birlikte kutlamak için bir program hazırladı.

MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi Anadolu Salonunda 8 Mart  2009, Pazar günü saat  14.00’te başlayacak programda film gösterimi, söyleşi ve halk müziği konseri yer alacak.

Etkinlikte, yönetmen Emel Çelebi’nin geçen yıl gösterime giren ilk filmi “Lilit’in Kızkardeşleri” belgeseli gösterilecek. Belgeselde, Kibele’den bugüne ulaşmış Anadolu kadın kültürünün izi sürülüyor. Bu kültür günümüzde hala Anadolu kadınlarının giysilerinde ve yaşama biçiminde ifadesini buluyor. Emel Çelebi, belgeselinde kahramanlarını doğal yaşam ortamlarında yalın bir sinema diliyle anlatıyor. Programda yönetmen Emel Çelebi ve yaşamları belgesele konu olan kadınlarla kısa bir söyleşi de gerçekleştirilecek.

Etkinliğin ikinci bölümünde Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Halk Müziği Korosunun şefi, TRT Sanatçısı Vildan Turan, 8 Mart için seçtiği türkülerle mini bir konser sunacak. Kadın Üyeler Çalışma Grubu, 8 Mart etkinliğine tüm İzmirlileri davet ediyor.  

 

  ** ** **

  TMMOB İZMİR İKK KADIN ÜYELER ÇALIŞMA GRUBU

  

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ

  

“ANADOLU’DA KADIN”

  

Tarih : 8 Mart 2009, Pazar

Saat   : 14.00 – 16.30

Yer     : MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi – Anadolu Cd. No: 40 Bayraklı / İzmir

 

PROGRAM :

14.00  Kadın  Efelerden halk dansları

14.30  “Lilit’in Kızkardeşleri” Belgesel Gösterimi

15.15  Ara

15.30  Söyleşi (“Lilit’in Kızkardeşleri” Belgeseli Yönetmeni Emel Çelebi ve belgeselde yer alan üç kadın karakterle söyleşi)  

16.00  Halk Müziği Sanatçısı Vildan Turan‘dan Türküler


Spread the love