50 D’ye Karşı Araştırma Görevlileri “İTÜ Ar-Gör Şenliği”nde Buluştu

Üniversitelerde araştırma görevlilerini güvencesiz çalışma koşullarına mahkum eden yönetmeliğin 50/d maddesine karşı araştırma görevlileri İTÜ Maslak Kampüsü’nde düzenlenen şenlikte bir araya geldi.

Doktorasını bitiren her araştırma görevlisini üniversiteden atarak işsiz bırakma tehlikesi ile karşı karşıya getiren YÖK yönetmeliğinin 50/d maddesine karşı, güvenceli çalışma koşulları, bilimsel ve özerk bir üniversite talebini haykıran araştırma görevlilerini şenliklerinde, akademisyenler ve öğrenciler de yalnız bırakmadı. Eğitim-Sen, TMMOB İstanbul İKK’nın da destek verdiği şenlik tüm gece boyunca devam etti. 

İTÜ Araştırma Görevlileri tarafından düzenlenen şenliğe Marmara, Yıldız ve İstanbul Üniversitesi’nden araştırma görevlileri “Bu Üniversitede İş Güvencesi Yoktur” pankartı ile kampus içerisinde yaptıkları yürüyüşle dahil oldular. İTÜ araştırma görevlileri adına bir konuşma yapan Didem Çınar, “Hukuka aykırı bir şekilde 50/d ile istihdam ediliyoruz. Her sene sözleşmemiz yenileniyor. Ya üniversiteden atılıyoruz, ya da 1 sene daha uzatılıyor. YÖK’ün koyduğu kriterlere göre yapılan bu işlemde ise yıllardır üniversitede verdiğimiz emek hiçbir şekilde hesaba katılmıyor. Mücadelemizin bir kazanımı olarak Eğitim-Sen’in açtığı yürütmeyi durdurma davası lehimize sonuçlandı. Şimdi hukukun uygulanmasını istiyoruz. Ya hepimizi 33/a’ya geçirin ya da hepimizi üniversitelerden atın. Bakalım üniversiteler ayakta kalabiliyor mu?” diyerek taleplerinin net olduğunu belirtti.

Konserler başlaması ile devam eden şenlik boyunca Yıldız, Marmara ve İstanbul Üniversitesi’nden gelen araştırma görevlileri de konuşmalar yaparak taleplerini yinelediler. Şenliğe destek olan demokratik kurumlar da konuşmalar yaparken TMMOB İstanbul İKK adına konuşan Çetin Durukanoğlu genç ve aydın kuşağı ülkemizde daha da zor günler beklediğini söyleyerek, gençliği abluka alan bu kıskaca bir yara açtıkları için araştırma görevlilerine teşekkür etti. Durukanoğlu, TMMOB tarafından akademisyenlerin ve araştırma görevlilerin de sorunlarının tartışılacağı “Ücretli ve İşsiz Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Kurultayı” için de araştırma görevlilerine katılım çağrısı yaptı. Şenlikte ayrıca 98 gündür grevde bulunan ATV/SABAH işçileri de destek konuşmasında bulundular.

Konser programının ardından “Devrimci Geçlik Köprüsü” belgeselinin gösterimi yönetmeni Bahriye Kabadayı’nın da katılımı ile gerçekleştirilirken, şenlik gece boyunca devam etti.

politeknik.org.tr