‘3. rant köprüsü yıkım demektir’

3. Köprü Yerine Yaşam Platformu, AKP tarafından 3. köprünün güzergahının açıklanmasının ardından eylemdeydi. Yaşlı çocuk, kadın genç herkes hep bir ağızdan 3. köprünün yıkım olduğunu ve 3. köprüyü yaptırmayacaklarını haykırdı

3. Köprü Yerine Yaşam Platformu, AKP’nin 3. köprü güzergahını açıklamasının ardından bugün (15 Mayıs) eylemdeydi. Tünel’de toplanan platform üyeleri “Kuzey ormanlarını halk dikti, AKP’ye yağmalatmayacağız, 3. köprüyü yaptırmayacağız” pankartını açarak yürüyüşe geçti. Platform üyeleri, “Boğaza değil barışa köprü”, “Otomotiv lobisini durdur”, “Halkın barınma hakkı var”, “Köprü değil toplu ulaşım” dövizlerini taşıdı. 350 kişinin katıldığı yürüyüş boyunca sık sık, “Köprü yıkılsın Tayyip altında kalsın”, “Köprüyü yapanlar, memleketi satanlar”, “Köprü değil insanca yaşam”, “Ormanıma, suyuma, mahalleme dokunma” sloganları atıldı.

İstiklal Caddesi boyunca Taksim Tramvay Durakları’na kadar süren yürüyüşe çevredekiler alkışlarla destek verdi. Platform üyeleri, Taksim tramvay Durağı’na geldikten sonra burada bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, Garipçe-Poyrazköy arasında yapılması planlanan köprünün, İstanbul’a yönelik bir cinayet olduğu vurgulandı. Platform, 3. köprü projesinin, İstanbul’un kalan son ormanları olan Kuzey Ormanlarını yağmaya açacağı ve büyük bir çevre yıkımı getireceğini belirtti. Köprünün, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin TOKİ vasıtasıyla sürdürğü, halkın barınma hakkını elinden alan ‘kentsel dönüşüm’ projelerine hız kazandıracağını belirten Platform üyeleri, köprünün İstanbulluları daha da güvencesizleştireceğini söyledi.

Başbakan’ın, köprüyü istemeyenler için “Çakılı kazığı bile olmayanlar”, “İstemezükçüler” dediğini ifade eden platform üyeleri, köprünün amacının “trafik sorununu çözmek” olarak tanıtılmasına rağmen, şimdiye kadar yapılan 2 boğaz köprüsünün bu sorunu çözmediğine dikkat çekti.

Açıklama, “3. Köprü Yerine Yaşam Platformu, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bilim insanlarımızın ve halkın onay vermediği bu cinayet projesini durdurmak için elinden gelen herşeyi, İstanbul halkıyla birlikte yapacaktır” sözleriyle sona erdi.

kaynak: Sendika.Org