3. Köprü Yanlış Yere Yapılmış! Peki Kesilen Ağaçlar Ne Olacak?
Spread the love

İstanbul boğazında inşaatı başlayan 3. Köprü’nün yanlış yere yapıldığı ve proje güzergahının değiştirileceği ortaya çıktı. Peki kesilen yüz binlerce ağaç ne olacak?

29 Mayıs 2013 günü Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla temel atma töreni yapılan ve inşaatı başladığı günden itibaren uğruna yüz binlerce ağaç kesilen 3. Köprü’nün yanlış yere yapıldığı ortaya çıktı.

Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binalı Yıldırım’a bir yazı göndererek 3. Köprü’nün yanlış güzergahta yapıldığını belirtti. Yazı üzerine Bakan Binalı Yıldırım köprü güzergahıyla ilgili yapılan imar planlarının tamamını iptal etti.

İddialara göre köprünün yapılacağı güzergahın değiştirilmesinin nedeni, bölgedeki kamulaştırma bedelini düşürmek ve müteahhit firma tarafından ödenecek olan kamulaştırma bedelini azaltmak.

Proje değişti. Peki kesilen ağaçlar ne olacak?

Köprünün Avrupa yakasındaki ayağının denk geldiği Sarıyer’in Garipçe köyünde 3. Köprü nedeniyle yapılan çalışmalar sırasında ormanlık alandan yüz binlerce ağaç kesilmişti.

politeknik.org.tr


Spread the love