29 Kasım’a Hazırlıklar Sürüyor
Spread the love

KESK ve DİSK’in çağırısı ile 29 Kasım‘da Ankara‘da yapılacak olan “emekçiler krizin faturasını ödemeyecekler, işsizliğe, yoksulluğa, zamlara karşı emek ve demokrasi mitingi”ne hazırlık eylemleri sürüyor.

15 Kasım’da Türkiye’nin hemen her yerinde KESK’in çağrısıyla yapılan eylemler, İzmir ve Çorum gibi yerlerde miting havasında yapıldı. 29 Kasım mitingine katılım çağrısı içeren basın açıklamalarında krizin faturasının emekçiler tarafından ödenmeyeceği vurgulandı. Oldukça coşkulu geçen eylemlere halkın ilgisi de iyiydi. Bazı bölgelerdeki eylemlere TMMOB birimlerinden temsilcilerde katıldı.

16 Kasım’da Ankara’da Petrol-İş salonunda yapılan miting hazırlık toplantısında ise KESK Genel  Sekreteri Emirali Şimşek,  patronların krizi fırsat bilerek işten atmaları artırdığını belirtti. Halka dönük saldırıların arttığını söyleyen Şimşek, ya sev ya terk et diyenlere, sokak infazlarına ve her türlü şiddete karşı bir duruşun ortaya çıkarılması gerektiğini kaydetti. Krizin emekçileri bir araya getirecek olanaklar oluşturduğunu, örgütlerin tarihsel sorumluluklarını yerine getirerek, 29 Kasım mitingini güçlü biçimde örgütlemesi gerekiğini vurguladı.

Emirali Şimşek’in, açıkladığı “TTB, Çifti Sen, Alevi Bektaşi Federasyonu, Tüketici Dernekleri Federasyonu, Devrimci 78’liler Federasyonu, Mülkiyeliler Birliği, İHD, TİHV, Pir Sultan Abdal Derneği, Alevi Kültür Dernekleri, Halkevleri, BAK, CHP, DSİP, DTP, EHP, EMEP, ESP, ÖDP, SDP, SEH, SHP, SP, TKP, TÖP”den oluşan miting katılımcıları arasında TMMOB‘nin olmaması dikkat çekti.

 


Spread the love