29 Kasım: Onbinler Alanda TMMOB Nerede?

“İşsizliğe, Yoksulluğa ve Zamlara Karşı Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi” 29 Kasım’da on binlerce emekçinin katılımıyla gerçekleşti.

KESK ve DİSK’in çağrısıyla düzenlenen mitingde emekçilerin, yoksulların, işçilerin, işsizlerin, kadınların, öğrencilerin talepleri meydanlarda yankılandı. Krize karşı bir araya gelen eylemcilerin Sıhhiye Meydanı’na sığmadığı miting oldukça coşkulu ve kalabalıktı.

Miting Hipodrom’dan gelen yürüyüş kolunun Sıhhiye Meydanı’na girişiyle başladı. Sabahın erken saatlerinden itibaren tüm Türkiye’den Ankara’ya gelerek Hipodrom’da toplanan emekçilerle saat 10.00’da yürüyüşe başladı. Yaklaşık üç saat süren bir yürüyüşün ardından kortejin bir kısmı Sıhhiye Meydanı’na ulaştığı sırada Hipodrom’da hareket etmeyi bekleyen eylemcilerin oluşu mitinge olan yoğun katılımın yansıması oldu.

TMMOB korteji
Mitinge sayılı günler kala verilen “destek” açıklamasının bir sonucu olarak TMMOB korteji eylem için oldukça hazırlıksızdı. İmza pankartı, TMMOB flama ve şapkalarından başka EMO İstanbul Şube tarafından hazırlanan bir kaç döviz dışında mitinge ve taleplere dair hiçbir hazırlık yoktu.
Katılım yönünden zayıf olan kortejde ortalama 250-300 civarında teknik eleman ve öğrenci üye vardı. Ancak miting alanına bir kaç yüz metre kala özellikle Ankaralı mühendis, mimar ve plancıların katılımıyla sayı 600’e kadar ulaştı.

Düzenleyici olarak DİSK ve KESK Genel Başkanlarının yaptığı konuşmaların ardından TMMOB ve TTB Başkanları da birer selamlama konuşması yaptılar.

Miting başladığı sırada hala alana giremeyen kortejler olduğu gözlenirken, arama noktasında polisin eylemcilerin alana girişini keyfi olarak geciktirmesi sonucu arbede yaşandı. Polisin cop ve biber gazıyla eylemcilere saldırması sonucu alana girmek isteyenlerden yaralananlar oldu. Polisin tavrı alandakiler tarafından yuhalanarak protesto edilirken yaşanan olaylar mitingin coşkusuna gölge düşürmedi, miting planlandığı şekilde devam etti.

Miting Grup KYBELE, Moğollar’dan Taner Öngür ve Grup Bandista’nın müzik dinletisiyle sona erdi.

 

 

Kaynak: sendika.org, Politeknik.org.tr