27 Mart 09 – Basın Açıklaması: “İstanbul’un Son Beş Yılı” – İMECE
Spread the loveBASIN AÇIKLAMASINA ÇAĞRI
 

İstanbul’un hemen her köşesindeki panolarda, afişlerde nice projeler arz-ı endam ediyor. İstanbul’un dışından yeni gelmiş de, yerel yönetimlerin geçmiş dönemlere dair yaptığı hizmetleri anlatan kitapçıkları eline alan birisi neredeyse buranın sorunsuz, tıkır tıkır işleyen bir şehir olduğunu sanabilir.

Oysa giderek akıl sağlığını tehdit eden trafiğiyle, azalan su kaynaklarıyla, kentsel dönüşüm diye evlerinden, barklarından edilenleriyle, her yeni gün basına yansıyan ayrı ayrı imar yolsuzluklarıyla, sırtımıza binen kriz yükünün arttırdığı yoksullukla yaşadığımız gerçek hayat, hiç de gösterildiği gibi değil.

Bugün sağlıktan eğitime, ulaşımdan barınmaya kadar birçok konuda yaşama hakkımız elimizden alınırken, toplumun çok geniş kesimleri de giderek kaybeden konumuna itiliyor. Neredeyse tüm kamusal hizmetlerimiz paraya endeksli hale getiriliyor.

İşte tam da bu noktada, yerel seçimler öncesinde, İstanbul’da yaşadığımız son 5 yıla dair GERÇEKLERİ deneyimlerimiz ve bilimsel verilerle ortaya koyuyoruz. Daha demokratik, yaşanabilir, eşitlikçi bir kentin mümkün olduğunu ve bunun da bizlerin yok sayılarak gerçekleşemeyeceğini biliyoruz. Yerel yönetimlerin bizi görmeyi arzu ettiği “müşteri profili”ni çizmek istemiyoruz.

Ne satılacak bir şeyimiz kaldı, ne de alacak paramız var! Ama hepimizin bu şehirde İNSANCA YAŞAMA HAKKI var.

Yaşama hakkımızı savunmak ve İstanbul’un son 5 yılında yaşanan gerçekleri raporları ile ortaya koymak için buluşuyoruz.

Tüm İstanbulluları, basını ve kamuoyunun ilgili kesimlerini İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde yapacağımız basın açıklamasına davet ediyor ve birarada durabilmeyi diliyoruz.
 

Yer: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Önü/Saraçhane
Tarih: 27 Mart 2008 / Cuma
Saat: 11.30

İMECE Toplumun Şehircilik Hareketi

 


Spread the love