Yıldız Kampüsü’ne Erdoğan kancası, üniversitesini savunan öğrencilere soruşturma

Tayyip Erdoğan Yıldız Teknik Üniversitesi Yıldız Yerleşkesi’ni Cumhurbaşkanlığı Ofisi yapmak istediğini açıkladı. Üniversitesini savunan öğrencilere soruşturma açıldı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yıldız Teknik Üniversitesi(YTÜ) Yıldız Yerleşkesi’ni külliyeye ve Cumhurbaşkanlığı Ofisi’ne dönüştürmek istediğini 21 Mayıs’ta katıldığı bir televizyon programında kamuoyuna duyurmuştu. Gelişmeler üzerine “Yıldız’ı Savunuyoruz” diyerek bir araya gelen ve üniversiteleri için eylemler yapan YTÜ öğrencilerine Rektörlük soruşturma açtı.

İstanbul’un KaçAK Sarayı
Dolmabahçe Sarayı’nın yanında bulunan bölümü 2008 yılında Başbakanlık Çalışma Ofisi yaparak bölgeyi ve çevresini kamunun kullanımına kapatan Erdoğan, şimdi de YTÜ Yıldız Yerleşkesi’ni külliyeye çevirerek Cumhurbaşkanlığı çalışma ofisi şeklinde kullanmayı planlıyor. Böylece Ankara’dan sonra İstanbul’da da usulsüzlükler üzerine kurulmuş yeni bir KaçAK Saray daha ortaya çıkmış olacak.

Adım adım sürgün
Davutpaşa Kışlası olarak kullanılan ve mülkiyeti 1999 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’ne verilen Davutpaşa Yerleşkesi’ne fakülteler 2000 yılının başından itibaren taşınmaya başladı. YTÜ’nün Yıldız Yerleşkesi’nde Mimarlık Fakültesi ve bazı diğer bölümler bulunuyor. Erdoğan’ın hayali gerçek olursa YTÜ tamamen Davutpaşa’ya sürgün edilmiş olacak. Kent merkezinde kalan bir üniversite yerleşkesi ise külliyeye dönmüş olacak.

Dönüşüme ve soruşturmalara karşı açıklama
Beşiktaş Kent Dayanışması, Eğitim-Sen Üniversiteler Şubesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrencileri, üniversite yerleşkesine boş arazi muamelesi yapılmasını kabul etmediklerini belirterek yerleşkenin sürgününe, dönüştürülmesine ve öğrencilere açılan soruşturmalara karşı 6 Temmuz Pazartesi saat 12.00’de Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi’nde basın açıklaması yapacağını duyurdu.. Yerleşkenin devrine karşı çıkan öğrenciler, akademisyenler ve yaşam savunucuları herkesi bu talana dur demeye çağırdı.

politeknik.org.tr