‘Yıldız Kampüsü’ne dokunma!’

Beşiktaş Kent Dayanışması ve Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri, Yıldız Kampüsü’nün Cumhurbaşkanlığı çalışma ofisine dönüştürülmesine ve kampüsünü savunan öğrencilere açılan soruşturmalara karşı açıklama yaptı: “Yıldız’ı savunacağız!”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 21 Mayıs’ta katıldığı bir televizyon programında Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Yıldız Yerleşkesini külliyeye ve Cumhurbaşkanlığı Ofisi’ne dönüştürme istediklerini açıklamıştı. Beşiktaş Kent Dayanışması ve Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri, yerleşkenin dönüşümüne ve dönüşüme karşı çıkan öğrencilere YTÜ Rektörlüğünce açılan soruşturmalara karşı bugün (6 Temmuz) ortak basın toplantısı düzenledi. Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi’nde yapılan açıklamalarda, Yıldız Kampüsü’ne dair yapılacak her türlü planın karşısında ortak mücadele edileceği vurgulandı.

“Neler olacağını Dolmabahçe’den biliyoruz!”
Beşiktaş Kent Dayanışması adına yapılan açıklamayı Ersin Kiriş okudu. Kiriş, seçim öncesindeki yoğun gündemde laf arasında değinilen bu konunun Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerini olduğu kadar Beşiktaş’ı, Beşiktaşlıları, ve İstanbulluları da ilgilendirdiğini belirtti. Geçmişte, Dolmabahçe Çalışma Ofisi ile birlikte bölgenin halkın kullanım alanı olmaktan çıktığını belirten Kiriş “Dolmabahçe Sarayı’nın yanında bulunan bölümün 2008 yılında Başbakanlık Çalışma Ofisi yapılarak bölgenin ve çevresinin halkın kullanımına kapatılmıştı. Şimdi de bir üniversite kampüsü, YTÜ Yıldız Yerleşkesi külliyeye çevirerek Cumhurbaşkanlığı Çalışma ofisi şeklinde kullanılması planlanıyormuş. Öyle ki rüyaları: öğrenciler Davutpaşa’ya gidecek, Yıldız Kampüsü’nün fakülteleri, kütüphanesi, laboratuvarları, atölyeleri Erdoğan’ın istediği gibi heba edilecek, Ankara’dan sonra İstanbul’da da usulsüzlükler üzerine kurulmuş yeni bir KaçAK Saray daha ortaya çıkacak..” ifadelerini kullandı. Kiriş, Beşiktaş Kent Dayanışması olarak YTÜ’lü öğrencilerle birlikte Yıldız Kampüsü’nü savunacaklarını belirtti.

Dönüşümü soran öğrencilere soruşturma
Yıldız Savunması adına basın metnini ise hakkında soruşturma açılan öğrencilerden Ezgi Sevinç okudu. Şevinç “Yıldız Savunması olarak; üniversite yönetimine, kampüsün akıbetini sorduğumuzda ise bizlere ;kampüste kalan 3 fakültenin ve rektörlüğün taşınmasının gündemde olmadığını sözlü olarak ifade etmişlerdir. Bizler bunun duyurusunun okulun internet sitesinden yapılmasını istediğimizde ise; “senato her an karar değiştirebilir” ve “yukarıdan her an emir gelebilir” bahanesi ile bu duyuruyu yazılı olarak açıklamayacaklarını söylediler. Yıldız Savunması adına Yıldız Kampüsünün geleceğe dair planlarını isteyen Şehir Bölge Planlama Bölümünden bir arkadaşımıza “kurum içi bilgi” bahanesi ile olumsuz cevap verilmiştir. Diğer dilekçe ise İktisadi İdari Bilimler Fakültesinden bir arkadaşımız tarafından fakültenin taşınma sebebinin sorulması olmuştur. Cevap “izinsiz stant açmak ve izinsiz afiş asmak” bahanesi ile YÖK disiplin yönetmeliğin 13. Maddesi uyarınca bu iki arkadaşımız hakkında disiplin soruşturması açmak olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Sevinç, soruşturmaların anti-demokratik olduğunu, rektörlüğün oluşturmaya çalıştığı baskılarla kampüslerini savunmaktan vazgeçmeyeceklerini belirtti.

politeknik.org.tr