Yiğit Bulut’un “zehir lobisi” dediği şeker lobisi AKP eliyle nasıl büyütüldü?

Tayyip Erdoğan’ın 2013 yılında Başbakanlık yaptığı dönemden bu yana danışmanlığını yapan Yiğit Bulut, “Nişasta Bazlı Şeker” lobisinin “yeni bir dalga peşinde” olduğunu yazdı. Ancak Bulut yazısında yüzde 10 olan kotanın AKP tarafından defalarca artırılarak yüzde 25’lere çıkarılmasını atladı

Cumhuriyet’ten Atakan Sönmez’in haberine göre, 2013’ten bu yana Erdoğan’ın danışmanlığını yapan Yiğit Bulut “Nişasta Bazlı Şeker” (NBŞ) lobisinin “yeni bir dalga peşinde “olduğunu yazdı, fakat gerçek tam tersi. AKP tarafından, NBŞ kotası defalarca artırılarak yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkarıldı.

“‘NŞB lobisi’ hareketli”

Yiğit Bulut, NBŞ lobisinden bahsettiği yazısında şunları söyledi:

Sevgili dostlar, 10 yıldır bu konuyu Türkiye’de gündeme getiriyor ve GÜNDEMDE tutmaya çalışıyorum… Bugüne kadar destek olanlardan Allah razı olsun…

Son günlerde “NBŞ lobisi” hareketli ve bütün dünyada yasaklanırken, Türkiye’de kullanımın artması yönünde yoğun faaliyetteler… ANKARAYA’YA KAMP KURMUŞ “ABİLER”!

Yıllardır “nişasta bazlı şekerimsilerin” başta çocuklar olmak üzere hepimizi nasıl tehdit ettiğini yazmıştım… YİNE YAZACAĞIM…

Yazısının sonunda ise “‘NBŞ lobileri’ bütün dünya genelinde çok güçlü. Birçok kurumu baskı altına alabiliyorlar, bazı ülkelerde fazlasına kalkışabiliyorlar! Şimdi Türkiye’de yeni bir dalga peşindeler!” dedi.

Bulut, 13 Ağustos 2017 tarihli bugünkü yazısında ise “Sayın Cumhurbaşkanımız ‘her türlü kötü-yanlış ile mücadelede’ nasıl asla tereddüt etmeden yollara düştüyse, bu konuda da bize önderlik etmekte” diyerek hükümetin NBŞ kotasını düşürmesi gerektiğini söyledi.

Bulut’un zehir lobisi

Bulut, yazılarında “zehir lobisi” diye bahsettiği bu lobinin kimler/hangi şirketler tarafından oluştuğunu ise belirtmedi. Ancak, Şeker Kurumu’nun 2016-2017 Pazarlama Yılı NBŞ kotaları tablosundan bu lobinin kimlerden oluştuğu açıkça görülüyor.

2016-2017 Pazarlama Yılında Toplam 265 bin ton NBŞ ithalatına izin verilirken, ABD’li gıda devi Cargill 116 bin 181 tonla bu kotanın yüzde 50’sine yakınını tek başına karşılıyor.

Üreticinin itirazına rağmen AKP kotayı yükseltti

NBŞ ve Gliktoz’un insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkiler konusunda uzmanlar yıllardır uyarılarda bulunuyor. Özellikle obezite ve kanser konusunda tetikleyici etkisi hakkında çok sayıda bilimsel çalışma yapıldı. İşin ayrıca ekonomik boyutu da var. Ancak dünyanın 6. büyük şeker pancarı üreticisi konumunda olan Türkiye’de NBŞ kotası her yıl Bakanlar Kurulu kararı ile yüzde 30 ile yüzde 50 oranında artırılırken, şeker pancarı ekimi ise yıldan yıla geriledi.

1998 yılında 492 bin 495 çiftçi 500 bin 951 hektarlık alanda şeker pancarı ekimi yaparken, 2013 yılında 126 bin 307 çiftçi 290 bin 900 hektarlık alanda şeker pancarı ekimi yaptı.

Tablolardan da görülebileceği üzere Bulut’un ‘zehir lobisi’ dediği NBŞ kotası her yıl istikrarlı şekilde artarken, yerli şeker pancarı üreticisi sayısı ve ekim alanı istikrarlı şekilde azaltıldı.

PANKOBİRLİK, ZMO ve Şeker-İş yıllardır mücadele ediyor

Bulut her ne kadar “Sayın Cumhurbaşkanımız ‘her türlü kötü-yanlış ile mücadelede’ nasıl asla tereddüt etmeden yollara düştüyse, bu konuda da bize önderlik etmekte” dese de Erdoğan iktidarı süresince kota, NBŞ üreticileri ve ithalatçıları lehine artarken, şeker pancarı üreticileri aleyhine daraltıldı.

2001 yılında çıkartılan Şeker Yasası ile 2001/2002 pazarlama yılından itibaren uygulanmaya konulan yeni şeker rejimi kapsamında NBŞ üreticilerine toplam A kotası şeker üretim miktarının %10’u oranında kota tahsis edilerek, AB normlarının üzerinde üretime izni verildi. AB normlarında Kuru Madde Bazında hesaplanan İzoglikoz (NBŞ-Glikoz) kotası hali hazırda kuru madde bazında toplam AB şeker kotasının %5,1’i seviyesinde. 920 milyar Avroluk gıda hacmine sahip Avrupa Birliği ülkelerinde yıllık NBŞ tüketimi 690.441 ton. Oysa 160 milyar liralık yani 72 milyar Avroluk gıda hacmine sahip Türkiye’de ise yıllık NBŞ tüketimi 366 bin 600 ton. Bu verilere göre, Türkiye AB’nin 8 kat dolayında daha fazla NBŞ tüketimi yapıyor.

Ancak 2001 yılında yüzde 10 olarak belirlenen bu kota, yıllar içinde Bakanlar Kurulu’na verilen yetkiyle her yıl yüzde 30 ile yüzde 50 oranında arttırıldı.

Yıllardır Ziraat Mühendisleri Odası, Şeker-İş Sendikası ve PANKOBİRLİK, NBŞ kotası konusunda hukuki mücadele veriyor. Sadece 2005-2012 yılları arasında Şeker İş Sendikası kotanın artırılmaması için 8 ayrı dava açtı. Bakanlar Kurulu kararı ile artırılan NBŞ kotasının iptali için Danıştay’da açtıkları davaları kazansalar da, verilen yürütmeyi durdurma kararları uygulanmadığı gibi takip eden yıllarda da Bakanlar Kurulu kota artırma yetkisini kullanmaya devam etti.

Kaynak: Sendika.Org