Üniversite içindeki tarihi yapının duvarlarına sıva, tavanına cam

Marmara Üniversitesi’ndeki tarihi hamam, restorasyon adı altında cam tavanla kaplandı, duvarlarına sıva yapılarak boyandı.

Marmara Üniversitesi Göztepe Yerleşkesi’nde bulunan V. Murat Av Köşkü’nün tarihi hamam yapısı, ‘restorasyon’ çalışmaları sonrasında tanınmaz hale geldi. Taş yapının tavanı cam, zemini parke ile kaplandı. Yapının duvarları boyandı, klima ve kamera sistemleri yerleştirildi.

Hürriyet’ten Fırat Alkaç’ın haberine göre, eski yapının duvarları Horasan harçla örülmüş tuğla ve taş duvarlardan oluştuğunu belirten mimar ve araştırmacı Arif Atılgan şunları söyledi:

Tarihi yapının tavan kısmında hamam kubbeleri vardı. Buralardan ışık süzerdi içeriye. Şimdi yapının bir kısmının tavanı modern camlarla kaplanmış. Yerlere ahşap döşenmiş. Bu eserde restorasyon yapılmamış, tarihi yapının yerine modern tek katlı bir bina yapılmıştır. Normalde bu yapıda orjinal hatlar bozulmadan eser yenilenmeliydi. Klasik yapının korunması gerekirdi. Bu yapıya onay veren anıtlar kuruluna itirazda bulunacağım. Eğer kuruldan böyle bir proje geçtiyse diyecek hiçbir şeyim yok. Ama geçtiğini düşünmüyorum.

Müzeciler, Arkeologlar, Sanat Tarihçiler, Restoratörler ve Görsel Sanatçılar Derneği Genel Başkanı Sanat tarihçisi Hızır İnan da, sanat tarihi eğitiminin olmaması nedeniyle kamu yöneticilerinin kültürel mirası koruma bilincinden yoksun davranarak ranta ve rantçılara hizmet ettiklerini belirtti. İnan, “Yanlış restorasyona mutlaka bir cezai yaptırım uygulanmalıdır” diye konuştu.

‘Onaylanmış projeye bağlı kalınmış’
Marmara Üniversitesi yönetimi ise projeye bağlı kalındığını ifade ederek restorasyon çalışmaları hakkında yayımladığı açıklamada şunları söyledi:

(…) İlgili yazı ile İstanbul Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından bahse konu işe ait İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmış olan rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri ile İstanbul Teknik Üniversitesi’nden alınmış olan statik rapor Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığımıza teslim edilmiştir. (…) Restorasyon çalışmaları 25 Ekim 2016’da tamamlanarak idaremizce teslim alınmıştır. Büyük oranda yıkık ve kullanılamaz durumda bulunan V. Murad Av Köşkü tarihî hamamının restorasyonunda İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca onaylanmış projeye bağlı kalınmış ve tüm çalışmalar bu doğrultuda tamamlanmıştır.

Yıkmakta ustalar
Marmara Üniversitesi’nde tarihi yapı üzerine yapılanlar ülkedeki ilk örnek değil. AKP döneminde, Türkiye genelindeki birçok doğal ve kültürel varlık “Restorasyon” denilerek tahrip edildi. Tarihi yapılara kimi zaman beton döküldü, yapılar kimi zaman camla kaplandı, tarihi surlar iş makinaları girebilsin diye yıkıldı. Antiphellos Antik Tiyatrosu, Troas Antik Kenti’ndeki Apollon Tapınağı, İshakpaşa Sarayı, Fethiye’deki Telmessos Antik Tiyatrosu, Antalya’nın Kumluca ilçesinde bulunan Rhodiapolis, Narmanlı Han başta olmak üzere iktidarın elini attığı tüm tarihi yapılar zarar gördü.

TARİHİ NARMANLI HAN’A İŞ MAKİNASI GİRDİ, AĞAÇLAR KESİLDİ

AKP’NİN FITRATI: YIK, TALAN ET, YAĞMALA

BİR RESTORASYON REZALETİ DE EMİNÖNÜ’NDEN

politeknik.org.tr