TÜPRAŞ’ta patlama sonrası mühendisler gözaltında

TÜPRAŞ’ta meydana gelen patlamada 4 işçinin yaşamını yitirmesiyle ilgili TÜPRAŞ’ta görevli 4 mühendis ve taşeron şirketten 3 kişi gözaltına alındı.

TÜPRAŞ İzmir Aliağa Rafinerisi’nde 4 işçinin yaşamını yitirdiği iş cinayeti ile ilgili başlatılan savcılık soruşturmasında, TÜPRAŞ çalışanı 3 kimya mühendisi, 1 makina mühendisi, taşeron şirketin patronu ve iki çalışanı olmak üzere toplamda 7 kişi dün (12 Ekim) gözaltına alındı. Mühendisler gözaltına alınırken, TÜPRAŞ İzmir Rafinerisi’nde yüzer tavanlı nafta tankı bakımını taşeron firmaya veren ve işçi sağlığı iş güvenliği önlemlerini taşerona devreden TÜPRAŞ patronu ve yönetimi hakkında soruşturma kapsamında herhangi bir karar alınmadı. Böylece bir iş cinayeti sonrasında daha üst sorumlular soruşturmaya dahil edilmedi.

Mahkeme, gözaltına alınan dört TÜPRAŞ personeli mühendisten birinin, taşeron şirketten gözaltına alınan üç kişinin tutuklanmasına karar verdi.

Mühendisler için her kapı mesleki sorumluluğa çıkıyor
Taşeron sisteminin her geçen gün yaygınlaştığı, çalışma yaşamının tamamen kuralsızlaştırıldığı, üst sorumluların hesap vermediği bu dönemde mühendislerin mesleki sorumluluklarını yerine getirmesinin kendi yaşamları ve çalışma arkadaşlarının yaşamları için ne kadar hayati olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Çalışma yaşamında teknik olarak, sahadaki değişkenleri ve doğuracağı sonuçları bilen mühendislerin, görevlerini eksiksiz yerine getirmesi ve bu konuda mücadele etmesi tehlikeli iş kollarında çalışırken ölmemek ya da yargılanmamak için zorunluluk olarak duruyor.

politeknik.org.tr