Torunlar asansör katliamında TOKİ’ye beraat

Mecidiyeköy’de Torunlar İnşaat’a ait rezidans inşaatında 10 işçinin yaşamını yitirdiği katliam sonrası açılan davada TOKİ yetkilileri beraat etti.

Torunlar GYO’nun İstanbul Mecidiyeköy’deki rezidans inşaatında işçileri taşıyan asansörün 32. kattan yere çakılması sonucu 10 işçinin hayatını kaybettiği katliamın davasında yargılanan TOKİ görevlileri hakkında beraat kararı verildi. Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada mahkeme, sanıklar hakkında yapılan ‘görevi kötüye kullanma’ suçlaması konusunda kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği gerekçesiyle 6 sanığın ayrı ayrı beraatine hükmetti.

Mahkeme, arsa sahibi olan TOKİ’nin işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri konusundaki sorumluluğunu yok saymış oldu.

TOKİ şirketlere kalkan oluyor, sorumluluk da almıyor
TOKİ’nin inşaat şirketlerine verdiği arsalarda ya da iştirak olarak yer aldığı birçok projede şirketler emlak vergisi ve harç muafiyeti alırken, şantiyeler denetimden de muaf hale getiriliyor. Ortaya çıkan katliamlarda ise TOKİ sorumluluk almaktan uzak duruyor, yargılama süreçleri de cezasızlıkla sonuçlanıyor.

Ana dava nasıl bitmişti?

Geda Majör asansör firması çalışanları Önder Türksoy, Ümit Savul, Turgay Dalkıç, Adem Akyıldız ve Torunlar GYO çalışanları Murat Aytimur, Bünyamin Keskin, Emre Öz ve İş Sağlığı ve Güvenliği firması NCA çalışanları Ahmet Said Demir, Mert Çanakçı “Taksirle ölüme sebebiyet verme” suçundan 8 yıl 4’er ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanıklar hakkında verilen ceza 60bin 800’er TL adli para cezasına çevrildi!

Bakanlığa ceza yok!

Hem bilirkişi raporu hem de dava sonucunda, katliamın asıl sorumlusu olan, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini yok sayan Torunlar İnşaat yöneticileri ve inşaatın denetiminden sorumlu olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri ise yargılanmadı.

politeknik.org.tr