Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi’nden Binali’ye AKM cevabı: ‘Sizinle her şey kötü’

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi, Binali Yıldırım’ın Taksim’deki AKM binası hakkında “Kaldıralım, ne özelliği var o binanın?” sözlerine bir açıklamayla cevap verdi: “Sizinle her şey kötü!”

AKP iktidarının İstanbul Taksim Meydanı’nda bulunan Atatürk Kültür Merkezi’ni (AKM) yıkma ve yok etme arzusu devam ediyor. AKM hakkında şimdi de Başbakan Binali Yıldırım konuştu. Yıldırım “AKM’yi kaldıralım, ne özelliği var o binanın? Dört köşe cam giydirme bir bina yerine bizim kültürümüzü, tarihimizi, geçmişimizi geleceğe taşıyan güzel bir bina yapalım.” ifadelerini kullandı. Toplumcu Mühendisler Mimarlar Meclisi (TMMM) Yıldırım’ın ve AKPlilerin AKM hakkındaki ifadelerine karşı açıklama yaptı. TMMM, 2008’den bu yana bilinçli biçimde dış etkilere maruz bırakılan, üşüyen, ıslanan ve ciddi şekilde tahribata uğratılan AKM’nin İstanbul’un kültür sanat belleği ve icrası olduğunu belirterek yıkılmasının teklif dahi edilemeyeceğini belirtti.

Saldırı ideolojik
AKP iktidarının AKM’ye ideolojik açıdan saldırdığını vurgulayan TMMM, amacın başka bir kültürün, zihniyetin inşası olduğunu, gerici, rantçı, reklamcı zihniyetin kent meydanlarına, mekanlarına sirayet ettirilmesi olduğunu belirtti. TBMM açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“AKM tam da kültürümüz ve tarihimizdir, kimlikli özgün bir mimari yapının kimliği var diye tartışılması ise sanırsak dünyanın hiçbir yerinde mümkün değildir. Kültür ve tarih sadece Osmanlı yapılarından ya da onların kopyalarından ibaret değildir. AKM Cumhuriyet döneminin modern mimarlık eserlerinin en güzel ve az örneklerinden birisidir. Bu nedenle de hem mimari ve hem de tarihsel açıdan simge bir yapıdır. Bir kültür varlığıdır ve yıkılması teklif dahi edilemez. Tescilli, korunması gereken yapı kararı ve kavramı, sadece yapıların yaşı ile değerlendirilmez”

TMMM’nin açıklaması için tıklayınız

politeknik.org.tr