TMMOB Yönetim Kurulu’nda Görev Dağılımı: ‘Aynı tas aynı hamam’

TMMOB 43. Dönem Yönetim Kurulu bugün (07.06.2014) toplandı. Mehmet Soğancı bir kez daha TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Soğancı, genel kuruldaki tüm yenilenme çağrılarına karşı altıncı kez başkanlık yapacak.

TMMOB 43. Dönem Yönetim Kurulu ilk toplantısını bugün gerçekleştiriyor. TMMOB Yönetim Kurulu’nun ilk gündemi görev dağılımıydı. Mehmet Soğancı bir kez daha başkan oldu. Yürütme Kurulu İnşaat Mühendisleri Odası’ndan Züber Akgöl’ün ikinci başkan, Mimarlar Odası’nda Bahattin Şahin’in sayman ve üyeliklere Fizik Mühendisleri Odası’ndan Ekrem Poyraz, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası’ndan Ali Fahri Özten, Kimya Mühendisleri Odası’nda Mehmet Besleme ve Maden Mühendisleri Odası’ndan Mehmet Torun’un seçilmesiyle oluştu.

Yeni mücadele döneminin ihtiyaçları görev dağılımına yansımadı

Toplantıda genel kuruldan çıkan sonuçları değerlendiren ve görev dağılımının yeni mücadele döneminin ihtiyaçlarına göre belirlenmesi yönünde yapılan çağrılar karşılık bulmadı. Böylelikle genel kurulda ard arda üç dönem görev alma sınırı kararına rağmen 10 yıllık başkan yeniden başkan oldu. Kent muhalefetinin önemli adresi olan Şehir Plancıları Odası ve enerji alanındaki mücadelelerin odası Elektrik Mühendisleri Odası temsilcilerine yürütmede yer verilmedi. Yürütme Kurulu’nda kadın üyelerin de olmaması; kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesinin ve TMMOB’deki kadın örgütlenmesi ihtiyacının da görmezden gelindiği bir tablo yarattı.

politeknik.org.tr