TMMOB İstanbul İKK’dan rapor: ‘Kent, asbeste maruz bırakılıyor’

TMMOB’ye bağlı meslek odaları İstanbul için asbest raporu hazırladı: ‘Birçok ilçede asbest denetimi yok, kent asbeste maruz bırakılıyor’

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu (İKK), dün (8 Ocak) İstanbul Asbest Raporu yayımladı. İKK adına Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ve Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından hazırlanan İstanbul Asbest Raporu’na göre kentte yıkım öncesi asbest denetimi yapan sadece 8 ilçe belediyesi bulunuyor. Bağcılar, Şişli, Kadıköy, Beşiktaş, Ataşehir, Kadıköy, Maltepe, Tuzla ilçeleri dışında yıkım öncesi asbest denetimi yapılmıyor, İstanbul halkı ve kent asbeste maruz bırakılıyor.

Raporda asbest grubu minerallerin oluşumu, yapısı, fiziksel ve kimyasal özellikleri, asbest kullanımı alanı, ülkemizdeki asbest durumu, kentsel dönüşüm ve asbestin sağlığa etkileri de inceliyor.

Asbest önümüzdeki 20 yıl boyunca halk ve çevre sağlığı için tehdit oluşturacak
Asbestin kentsel dönüşüm süreçlerinin önemli bir başlığı olmasına rağmen yeterli denetim olmadığının vurgulandığı raporda “Türkiye’de asbestli yapı ürünlerinin üretim ve kullanımı 2010 yılından bu yana yasak olmasına rağmen, 2010 öncesi yapılarda bulunan asbestli ürünlerin varlığı, özellikle de kentsel dönüşüm ile yıkılan yapıların atıklarıyla asbest liflerinin çevreye dağılması ile gelecek en az 20 yılın önemli bir sağlık ve çevre sorununu oluşturmaktadır. Asbest, akciğer, gırtlak ve sindirim sistemi kanserlerine yol açmaktadır. Bunlar içinde en yaygını akciğer kanseridir. Genellikle uzun vadeli yüksek seviyeli maruz kalmalardan kaynaklanır” denildi.

Yanlış bertaraf ve imha faaliyetleri asbestin çevreye yayılımını arttırıyor
Kentsel dönüşüm sürecinde asbeste maruz kalınabilecek iki durumun olduğunu belirten meslek odaları raporda “Birincisi; binada eğer asbest varsa, asbest uzaklaştırılmadan bina yıkıldığı zaman çevreye ciddi miktarda asbest yayılacaktır. Bu durum o bölgede yaşayanlar, o bölgeyi güzergah olarak kullananlar ve çalışanlar için ciddi bir risk oluşturmaktadır. İkincisi de binadan asbest uzaklaştırma işlemi sırasında gerekli önlemler alınmadığı takdirde yine aynı riskler mevcuttur” ifadelerine yer verdi.

TMMOB İSTANBUL İL KOORDİNASYON KURULU İSTANBUL ASBEST RAPORU

Ankara da farklı değil
TMMOB İstanbul İKK’nın hazırladığı rapor İstanbul kenti için olsa da birçok kentte asbest sorunu bulunuyor. Ankara’da 350 ton asbest barındırdığı uzmanlarca belgelenmiş olan tarihi Havagazı Fabrikası’nın, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından gerekli hiçbir önlem alınmadan yıkılması sonucu asbest, şantiyede görev yapan taşıtlar tarafından kente, şantiye etrafındaki yerleşim alanlarına yayılmıştı. Halkın sağlığının tehdit edilerek yıkımın gerçekleştirildiği ve alandaki asbest varlığı bilirkişi raporuyla doğrulanmıştı.

Asbest nedir?
Kanserojen tarzda bir mineral türü olan ve eski tip betonarme yapılarda sıkça rastlanan Asbest, ısıya, aşınmaya ve kimyasal maddelere çok dayanıklı lifli yapıya sahip. Kimyasal madde ve aşınma dayanıklı olan bu kanserojen madde uçak, gemi ve otomobil sanayisi, inşaat sektörü ve de ses ve ısı izolasyonlarında sıkça kullanılıyor.

politeknik.org.tr