Taksim İlkyardım Hastanesi’nde yangın: Yaşamımız kime emanet?

İstanbul Gaziosmanpaşa’ya taşınan Taksim İlkyardım Hastanesi’nde yangın çıktı. Acil durumlara karşı güvenli olması gereken yapıda yangın hızla yayıldı.

İstanbul Taksim’den geçici olarak yeni inşa edilen binaya taşınan Gaziosmanpaşa Taksim İlkyardım Hastanesi’nde dün (5 Nisan) yangın çıktı. Yoğun bakımın dışındaki tüm hastalar hızla hastaneden çıkarıldı. Yoğun bakım ünitelerindeki hastalar, ilk olarak hastanın yeraltındaki katlarında güvenli olduğu ileri sürülen bölümlere alındı, daha sonra ise başka hastanelere tahliye edildi. Hastanenin yanı sıra çevredeki binalarda da tahliyeler yapıldı.

Sorumlu Sağlık Bakanlığı
Çıkan yangının hızla yayılması yangın güvenliğinin yapısal anlamda sağlanmadığını ortaya koydu. Yeterli yangın dayanımlı malzeme sınıflarından üretilmeyen cephe malzemesi (ısı yalıtım örtüsü ve/veya alüminyum kompozit) kullanılması nedeniyle tüm yapı yangından etkilendi. Acil durumlarda güvenli yapı olma özelliğini korumak zorunda olan hastane binaları Sağlık Bakanlığı’nın denetiminde inşa ediliyor. Malzeme seçiminin Yangın Yönetmelikleri’ne uygunluğundan da sorumlu olan Sağlık Bakanlığı, denetim sorumluluğunu yerine getirmemesi ve yangının hızla yayılması halkın can güvenliğini tehlikeye atttı.

Standartlara ve yönetmeliklere uyulmuyor
Sağlık hizmeti veren yapıların yangın korunum sistemleri tasarımında yönetmelik ve standartlar, her türlü malzemenin ilgili tasarım standartlarına göre belilenmesini ve yapısal dizaynın hareket kabiliyeti kısıtlı insanların uyarılması ve tahliyesinin sağlanmasını şart koşuyor. Yönetmelikler; malzemeler, bina bölümleri ve tesislerine ilişkin düzenlemeler, elektrik tesisatı ve sistemleri, kaçış yolları, merdivenler, duman kontrolü, yangın söndürme sistemleri tehlikeli maddelerin depolanması ve kullanılması, yangın güvenliği sorumluluğu ve acil durum planı, ekipleri, sorumlulukları başlıklarını net bir şekilde belirtiyor. Taksim İlkyardım Hastanesi’nde yaşanan yangın bu süreçlerin yeterince uygun işletilmediğini ortaya koyuyor.

politeknik.org.tr