Taksim Dayanışması: ‘Parkımızı Yeniden Herkese Açmaya Gidiyoruz’

Taksim Meydanı’nda Cumartesi eylemleri sürüyor. Taksim Dayanışması herkesi 6 Temmuz Cumartesi saat 19.00’da Taksim Meydanı’na çağırıyor. Taksim Dayanışması tarafından yapılan açıklamada “Parkı yeniden gerçek sahiplerine yani herkese açmaya gidiyoruz” denildi.

Gezi Parkı’na 15 Haziran günü polis saldırısının ardından direniş parklarda forumlarla devam ediyor. Polis saldırısının yaşandığı 15 Haziran’dan itibaren her cumartesi İstanbul’da onbinler taleplerine sahip çıktığını, sorumluların peşinde olduğunu yineliyor, Taksim Meydanı’na akıyor.

Bu hafta ise İstanbul 1. İdare Mahkemesi, Taksim Yayalaştırma Projesi’ni iptal etti. Mahkeme kararının ardından Taksim Dayanışması bir açıklama yaparak “Taksim projesinin iptaline yönelik mahkeme kararını elden tebliğ etmeye, parkı yeniden gerçek sahiplerine yani herkese açmaya gidiyoruz.” dedi. Dayanışma, tüm İstanbulluları 6 Temmuz Cumartesi günü saat 19.00’da Taksim Meydanı’na çağırıyor.

Taksim Dayanışması tarafından yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde;

Gezi Parkı’nı halka kapatanlara, Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nı kimliksizleştirme, insansızlaştırma ve betonlaştırma planlarının iptaline yönelik mahkeme kararını elden tebliğ etmeye, parkı yeniden gerçek sahiplerine yani herkese açmaya gidiyoruz.

Bizi biz yapan bütün değer ve renklerimizle, sarsılmaz bir sağduyu, direnme gücü, kararlılık ve inanılmaz bir yaratıcılıkla, yaşamın olduğu her alanda hala bir aradayız.

Taleplerimizden ve kazanımlarımızdan vazgeçmedik ve vazgeçmeyeceğiz.

Kayıplarımızı anmak, taleplerimizi tekrar hatırlatmak ve hala tüm Türkiye’de yaşanan şiddeti kınamak üzere 6 Temmuz Cumartesi günü saat 19.00’da mahkemenin gerekçeli kararıyla Taksim’de buluşuyoruz.

Yaşasın dayanışmamız…

Her yer Taksim her yer direniş…

politeknik.org.tr