ŞPO Öğrenci Komisyonu: “Tüm hak arama mücadelelerinin yanındayız”

ŞPO İstanbul Öğrenci Komisyonu, Rıza Sarraf ve korumalarının Şehir Planlama öğrencilerine yönelik saldırısı üzerine açıklama yaptı; “Tüm hak arama mücadelelerinin yanındayız”

Şehir Plancıları Odası(ŞPO) İstanbul Öğrenci Komisyonu, İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin Bodrum’da düzenledikleri teknik gezi sırasında karşılaştıkları Rıza Sarraf’a “Hırsız var” dedikleri için Sarraf’ın korumalarınca dövülmelerini kınadı. Protesto haklarını kullanan arkadaşlarının yoğun tehdit ve şiddete maruz kalmasına tepki gösteren ŞPO Öğrenci Komisyonu, “Tüm hak arama mücadelelerinin yanındayız” dedi.

ŞPO İstanbul Öğrenci Komisyonu’nun açıklama metni şöyle;

İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden arkadaşlarımız 19 Haziran 2014 tarihinde Bodrum’da gezide olduğu sırada 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında ismi geçen ve tutuklanmasının ardından serbest bırakılan Reza Zarrab’ın teknesiyle karşılaşmışlardır. En doğal hakkı olan protesto haklarını kullanarak “hırsız var” diye tepkisini ortaya koyan arkadaşlarımıza tekneden indikten sonra Zarrab ve korumaları darp girişiminde bulunmuş olayın ardından bir arkadaşımızın burnu kırılmış ve arkadaşlarımız yoğun tehditlere maruz kalmışlardır.

Arkadaşlarımıza yapılan bu saldırıyı yolsuzluğu, adaletsizliği, faşist baskıları kınadığımız gibi kınıyor ve yürütecekleri tüm hak arama mücadelelerinde yanlarında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.

ŞPO İstanbul Öğrenci Komisyonu

politeknik.org.tr