Sözlü saldırıya itiraz eden kadın mühendise patrondan fiziksel şiddet

İstanbul’un Arnavutköy ilçesinde bulunan Bilsan Kauçuk Plastik Geri Dönüşüm San. ve Tic. A.Ş firmasının patronu, kimya mühendisi bir kadın çalışanına sözlü saldırısına yanıt verdiği için şiddet uyguladı

İstanbul’un Arnavutköy ilçesinde bulunan Bilsan Kauçuk Plastik Geri Dönüşüm San. ve Tic. A.Ş firmasında 9 aydır Kalite Kontrol Sorumlusu olarak çalışan R.A, patronu tarafından şiddete uğradı.

R.A, 29 Ocak günü yaşadıklarını Sendika.Org’a şöyle anlattı:

29 Ocak salı günü sabah 08.00’de mesai başlangıç saatinde firmanın önüne gittim. Kapının önünde sigara içtiğim sırada patron geldi. ‘Sizin mesai başlama saatiniz kaç’ diye sordu. 08.00 olduğunu söyledim. Bu sırada bana o anda saatin 08.10 olduğunu söyleyerek işe başlamamı söyledi. Ben ise o anda saatin 08.02 olduğunu ifade ettim. Bu sırada ‘yürü git işine bak’ dedi.

“Yürüt git kızım” diye itti ve tokat attı
R.A. bu şekilde konuşmaması için patronunu uyardı, bunun üzerine patron bağırmaya başladı. R.A. anlatıyor:

Tekrar edemeyeceğimi düşündü sanırım. Ancak benimle bu şekilde konuşmaması gerektiğini tekrarladım. Bu sırada ‘Yürü git kızım’ diyerek beni iteklemeye başladı. Ve nasıl olduğunu anlamadığım bir anda bana tokat attı. Ben de bu sırada kendimi savundum. Patron bazen sabaha kadar orada kalıyormuş ve ne zaman sabaha kadar orada beklese kesinlikle bir çalışana laf ediyormuş bir şekilde. Daha önce de birilerini dövmüş ve işten kovmuş. Bunları duymuştum.

Patronunun kendisine şiddet uyguladığını üretim müdürünün de gördüğünü söyleyen R.A. o anda polis çağırmayı düşünemediğini ve eve gittiğini söyledi.

Ben olayın ardından ne yapacağımı bilemediğim için önce eve gittim. Evde polisi aradım, darp raporu alabilmek için hastaneye gittik. Arnavutköy Karakolu’nda olayı anlattım, şikayetçi oldum ve kamera kayıtlarının alınmasını istedim.

“Şikayetini geri çek”
Şikayetçi olmasının ardından üretim müdürü tarafından arandığını ve şikayetini geri çekmesini istediğini söyleyen R.A, şikayetinden vazgeçmediğini ve yaşadıklarını CİMER’e de bildirdiğini söyledi.

Patronun karakoldaki ifadesinde firmanın o bölümünde sigara içilmesinin üretim açısından tehlikeli olduğunu söylemesine tepki gösteren R.A, şunları dile getirdi:

İfadesinde dışarıda sigara içilmesinin tehlikeli olduğunu söylemesi kabul edilir değil. Benim sigara içtiğim alanda tablalar var ve ‘Sigara içilmez’ diye bir uyarı yok. Bu zamana kadar da orada sigara içtiğimi iş güvenliği uzmanından diğer patronlara kadar herkes gördü.

Kadınlardan dayanışma
R.A, Kadın Savunma Ağı, TMMOB’li kadınlar ve Kimya Mühendisleri Odası’ndan kadınların da kendisine destek olduğunu belirtti. Konu ile ilgili cezai ve hukuki işlem başladı.

R.A, kadınlara şu çağrıyı yaptı:

Kadınlar hayatın her alanında şiddetin binbir türlü haline maruz bırakılabiliyor. Bu yüzden yaşadığım olay münferit bir şey değil. Buradan da sizin aracılığınız ile tüm kadınlara çağrı yapmak istiyorum. Her zaman hakkınızı arayın. Biz birlikte güçlüyüz ve kadın dayanışması ile bu olaylar karşısında tepkimizi gösterelim. Kadına yönelik şiddete karşı bu şekilde birlikte mücadele etmemiz önemli.


Kaynak: Sendika.Org