Soma katliamından 20 ay sonra ocakta keşif

Soma Katliamı sonrasında Soma A.Ş’nin madencilik faaliyetlerine devam ettiği Eynez Maden Ocağı’nda katliamdan 20 ay sonra mahkeme heyeti, avukatlar ve bilirkişiler inceleme yapacak.

Soma’da 13 Mayıs 2014 tarihinde 301işçinin katledildiği Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye bağlı Eynez bölgesinde yarın (5 Şubat) günü bilirkişi ve mahkeme heyeti ile Soma Davası avukatları inceleme yapacak. Katliam sonrasında Soma A.Ş’ye devredilen maden ocağında katliamdan 20 ay sonra delil aranacak.

Katile olay mahali teslim edildi
Konuyla ilgili Cumhuriyet Gazatesi’ne konuşan Manisa Milletvekili Özgür Özel ” 1.5 yıldır maden Soma A.Ş.’nin elinde. Şimdi Soma A.Ş. ‘hayır dediğiniz gibi değil, başka bir türlü, isterseniz gidip bakalım’ diyor. 1.5 yıl boyunca film seti hazırlandı. Katil zanlısı cinayeti işlediği mekanda oturdu, hazırlık yaptı. Şimdi 1.5 yıllık delil arayacağız. Geçti Soma’nın pazarı sür eşeğini Eynez’e noktasındayız. Bundan sonra ne bulunan kanıtın bir inandırıcılığı olur. Keşke 1.5 yıl önce bu maden Soma A.Ş.’nin kucağına verilmeseydi. Bir kayyum atansaydı. O günden bu güne orada bir şey yapıldığı yok, üretim yapılmıyor. Ama 1.5 yıl boyunca orada davayı Soma A.Ş.’nin aleyhine götürecek hiçbir şey kalmadı. Lehine deliller hazırladılar. Onları Cuma günü hep birlikte göreceğiz.” İfadelerini kullandı.

politeknik.org.tr