Soma Holding: Ailelere yüklü tazminat olmaz, felaket özenilir hale gelir

Soma’da 301 madencinin hayatını kaybettiği katliamla ilgili süren davada Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. avukatı Kadir Çekin, ailelerin açtığı tazminat davası ile ilgili mahkemeye başvurarak davaya bakan hakim Battal Şener ile ilgili ‘reddi hakim’ talebinde bulundu

Soma’da 301 madencinin hayatını kaybettiği katliamla ilgili süren davada Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. avukatı Kadir Çekin, mahkemeye başvurarak ailelerin açtığı tazminat davasına bakan hakim Battal Şener’in “taleplerimizi kabul etmiyor ve mağdur ailelerin lehine hareket ediyor” iddiasıyla reddi hakim talebinde bulundu.

Şirket avukatının mahkemeye başvuru dilekçesinde, “Dava konusu olay iş kazası, Türkiye’nin en büyük iş kazasıdır. Türkiye’nin en büyük iş kazası olması, yargılamanın taraflı yapılması için neden oluşturmaz. Bu tür davalarda, yargılamanın usulü işlemlerini, tamamlayıp toplumun beklentisi doğrultusunda karar oluşturmak, toplum karşısında yalnız olan davalıyı daha da korumasız hale getirecektir. Yargı, güçsüz olan davalıyı korumadığı gibi, bir de tarafsızlığını bozup toplum gücüyle birlikte hareket etme kolaycılığına kaçarsa, adalet, ciddi şekilde yara alacaktır” ifadeleri yer aldı.

Mahkemenin, haksız şekilde şirketin TKİ nezdindeki hak ve alacaklarına tedbir koydu” diyen şirketin dilekçesinde şu ifadeler yer aldı:

Şirket varlıkları ve gelirleri üzerinde ağır tedbir uygulayan mahkeme, davacı tarafça yapılan ‘adli yardım’ taleplerini gerekçesiz olarak, kanunun aradığı ekonomik durum araştırmasını yapmadan kabul etmiştir. AFAD tarafından her bir davacıya, 184 bin TL civarındaki ödemelere rağmen, adli yardımlı olarak davanın devamını sağlamıştır. Yargılama masraflarını ödemekten aciz olduğunu beyan eden davacıların hesaplarında 184 bin TL gibi astronomik paraların varlığına dair, dosyada bilgi ve belge olmasına rağmen dava adli yardımlı olarak görülmeye devam etmiştir. Mahkemenin bu kararı, harçtan muaf oldukları için açılan davalarda, dava miktarlarının fahiş olarak artmasına neden olmuştur. Bu karar felaketi özlenir hale getirebilecek nitelikte. Bu acı hepimizin ortak acısıdır. Para ile tazminat ile bu acı giderilmez. Belki azaltılması sağlanabilir. Ancak hükmedilen manevi tazminat miktarı, felaketi özenir hale getirecek nitelikte bir miktardır.

Şirketin reddi hakim talebi 31 Mart’ta yapılacak duruşmada değerlendirilecek. Hakim talebi ret ederse, şirketin bir üst mahkemeye itiraz hakkı bulunuyor.

Kaynak: Sendika.Org