Soma Davası’nda yeni bilirkişi raporu: “Katliamın üst sorumluları Soma A.Ş ve Bakanlıklar”

Soma Davası’nda katliamın nedenlerini ortaya çıkaran bilirkişi raporuna itiraz eden ve yeni bilirkişi raporu talebinde bulunan Soma A.Ş avukatlarının talebi üzerine mahkeme yeni bilirkişi heyeti belirlemişti. Yeni bilirkişi heyetinin ocak incelemesi sonucu hazırladığı raporda katliamın sorumluları değişmedi: “Sorumlu Soma A.Ş, Türkiye Kömür İşletmeleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maden İşleri Genel Müdürlüğü’dür”

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Soma Davası’nda beklenen yeni bilirkişi raporu dün (16.08.2016) açıklandı. Soma A.Ş avukatlarının talebi üzerine mahkeme tarafından atanan yeni bilirkişi heyetinin hazırladığı 221 sayfalık raporda, katliamın göz göre göre geldiği vurgulandı. Bilirkişiler, kar odaklı aşırı üretim zorlamasının, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınmamasının, kamusal denetim ve yaptırım eksikliğinin katliamın ana nedenleri olduğunu açıkladı.

“İçten yanma, tutuşma, katliam”
Raporu inceleyerek özetleyen Halkevleri Hukuk Dairesi’nden avukatlar, 11 kişilik bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan raporda; olayın meydana geliş sebebinin “Eski üretim yerlerinin kontrol edilmemesi sebebiyle burada oluşan kırık, çatlak ve göçüklerden ocak havasına başta karbonmonoksit gazı, diğer gazlar ile metan gazının karışması ve metanın tutuşması sonucu 4. Bant galerisindeki lastik bandın üzerindeki kömür tozlarının, kömürün, kısmen bandın üst kısmının, çevredeki gaz, toz, kablo, ahşap, plastik vb. yanmasıdır” şeklinde tanımlandığını belirtti.

“Üst sorumlular Soma A.Ş ve ilgili Bakanlıklar, kurumlar”
Bilirkişi raporunda, haklarında hiçbir dava açılmayan Türkiye Kömür İşletmeleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maden İşleri Genel Müdürlüğü yetkilerinin de sorumlu olduğu ve yargılanmaları gerektiği belirtildi. Yine haklarında hiçbir dava açılmayan ve “Asıl patron benim” diyen Alp Gürkan’ın, yönetim kurulu üyesi Mustafa Yiğit’in, genel müdür teknik yardımcısı Hayri Kebapçılar’ın ve acil durum yöneticisi Haluk Evinç’in de yargılanmaları gerektiği belirtildi.

“Mühendisler katliamdan sorumlu”
Bilirkişi raporunda, şuan tutuklu yargılanan Soma A.Ş patronu Can Gürkan’ın yanısıra, Akın Çelik, Ramazan Doğru, Ertan Ersoy, Mehmet Ali Günay Çelik ve İsmail Adalı’nın mesleki sorumluluk alanına giren iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin bir çok yükümlülüklerini yerine getirmemeleri sebebiyle ceza almaları gerektiği yer aldı.

Raporda ayrıca, tahliye edilen sanıklar Hilmi Kazık ve Yasin Kurnaz ile tutuksuz yargılanan sanıklar Serkan Kocaman (patlatma mühendisi), Murat Bodur (eğitim mühendisi), Fuat Ünal Aydın (havalandırma mühendisi), Caner Uysal, Ergün Yılmaz, Mehmet Erez (daimi nezaretçi ve maden mühendisi), Hüseyin Alkan, Hilmi Karakoç, TKİ ELİ Müessese Müdürlüğü Kontrol Baş Mühendisleri; Adem Ormanoğlu ve Efkan Kurt’un da iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin bir çok yükümlülüklerini yerine getirmemeleri sebebiyle ceza almaları gerektiği belirtildi.

“Temel önlemler alınsa ve ilkelere uyulsa katliam gerçekleşmezdi”
Bilirkişi raporunda “son söz” olarak “Bu facianın tekrarının yaşanmaması umuduyla aşağıdaki kısa notun madencilik endüstrisine katkısı olmasını dileriz” diyerek; “Soma havzası , madenciliğin ve havza madenciliğinin temel ilkelerine göre yönetilseydi, Soma A.Ş. TKİ ve MİGEM tarafından denetlenbilseydi, firma yetkilileri basiretli davranabilseydi, olay tarihinde yürürlükte olan mevzuattaki yetersizlikler olmasaydı; yaşanan olayın bir faciaya dönüşmesi önlenebilirdi” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: Politeknik, Sendika.Org