Soma Davası’nda 9’uncu duruşma: Patron ‘sorumlu FETÖ’ dedi, mühendisler peşinden gitti

Soma Katliamı Davası’nın 9’uncu duruşması bugün Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Davaya sunulması beklenen bilirkişi raporu yetişmediği için sanık savunmaları ve avukatların savunmalarına geçildi. Tutuklu Soma A.Ş patronu Can Gürkan katliamın sorumlusu “FETÖ” dedi. Tutuklu yargılanan mühendisler de meslek onurunu yok saymaya devam ederek Soma A.Ş’yi aklamayı sürdürdü.

Soma Katliamı ile ilgili açılan davanın 9’uncu duruşması bugün (9 Ağustos) Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Davada bugün gelmesi beklenen yeni bilirkişi raporu yetişmediği için davaya tutuklu sanıklar ve avukatlarının savunmalarıyla devam edildi. Duruşmanın başlamasıyla savcı mütalaasını verdi. Savcı mütalaada tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

Can Gürkan da AKP-Saray çizgisinde: “Katliamı cemaat yaptı”
Tayyip Erdoğan 7 Ağustos’ta düzenlenen Yenikapı mitinginde “Yakın tarihteki tüm olayları yeniden masaya yatıracağız eksik ve yanlışları değerlendireceğiz” diyerek iktidar hanesine yazılı suç tarihini Cemaat’e yıkmanın işaretini vermişti. Can Gürkan bugün mahkeme salonunda Erdoğan’ın sözlerini fırsata çevirerek “Ülkemiz PKK, DHKPC, FETÖ saldırısı altındadır. Bu örgütler Soma’yı da yapmışlardır. Soma’nın faili FETÖ. Manisa Barosu eski Başkanı Zeynel Balkız Soma olayından sonra ‘Biz dosyada ailelerden tarafız’ dedi. Bugün o başkanın FETÖ örgütü ile bağlantısı olduğu için malvarlığına el konuldu. Savcılık aşamasında bilirkişiler neden olayın olduğu yere gitmedi? Uzaktan bir yerlerden talimat mı aldılar?” dedi.

Savunmasına devam eden Gürkan, basını hedef göstererek,  “Gazeteciler açıkça yalan haber yapıyor, basın söylediklerimizi yazmıyor. Tek taraflı hareket ediyor. Yaptıkları haberler gerçeğe aykırı” dedi.

Mühendisler meslek onurunu yok saymaya devam ediyor
Gürkan’ın ardından sanık tutuklu yargılanan Soma Kömürleri A.Ş’de İşletme Genel Müdürü maden mühendisi Ramazan Doğru, işletme müdürü ve işveren vekili maden mühendisi Akın Çelik, işletme müdür yardımcısı ve işveren vekili maden mühendisi İsmail Adalı, teknik nezaretçi maden mühendisi Ertan Ersoy savunma yaptı. Teknik nezaretçi Ertan Ersoy Soma A.Ş patronu Can Gürkan’ın izinde katliamı soruşturan bilirkişi ve savcıları FETÖ’cü ilan etti. Ocak içindeki her türlü teknik eksikliğe hakim olmasına, katliama götüren uygulamaları bilmesine karşın meslek onurunu yok sayarak Soma A.Ş’yi aklamaya girişen Ersoy ifadelerinin sosyal medyada yayımlanmasından da rahatsız oldu. Ertan “sosyal medyadan geçen bilgilerden rahatsız olarak “Birileri biz burada konuşurken tweetler atıyor. Bu yasak olmasına rağmen nasıl oluyor. Bizim söylediklerimizi çarpıtıyorlar” ifadelerini kullandı.

Mühendisler, üretim fazlasından, 13 Mayıs 2014’e yaklaşan süreçteki ocak içi sıcaklık artışından, havalandırma eksikliklerinden, alınmayan işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinden yine bahsetmedi, mesleki sorumluluklarını ve meslek onurunu hiçe sayarak hayali sorumlular ilan eden patronun peşinden yürüdü.

Davada son durum
Soma Davası’nda 4’ü mühendis 6 tutuklu, 28’ı mühendis 40 tutuksuz olmak üzere 46 sanık yargılanıyor. İddianamede, 8 sanık hakkında “olası kastla öldürme” suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla, “neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama” suçundan da 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapis isteniyor

Kaynak: Politeknik, Sendika.Org, Halkevleri Hukuk Dairesi