Şişli Etfal Hastanesi taşınmak isteniyor, İstanbulların sağlığı tehdit altında

Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi taşınarak Sarıyer ve Seyrantepe’deki iki ayrı hastaneye bölünmek isteniyor. Hastanesini savunan İstanbullular bir araya geliyor.

Şehir hastanelerini yaygınlaştırmaya çalışan Sağlık Bakanlığı, kamuya ait 600 yatak kapasiteli 119 yıllık İstanbul Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni taşıma kararı aldı. Avrupa Yakası’nın sağlık gereksinimlerinin önemli bir kısmını karşılayan, Beşiktaş, Beyoğlu, Şişli ve Kağıthane sınırlarında yüzbinlerce kişiye hizmet veren Şişli Etfal Hastanesi’nin Sarıyer/Çayırbaşı ve Seyrantepe’de iki ayrı hastanede hizmet vermesi planlandı. Hastane yöneticileri kadın doğum ve çocuk bölümlerinin tamamının, diğer bölümlerden de bir kısmının 11 Haziran 2018 tarihinde Sarıyer Çayırbaşı’ndaki hastaneye taşınacağını bildirdi.

Olası afet durumları da dahil her türlü acil tıp hizmeti için kentin kalbinde, ana ulaşım aksında ve kolayca ulaşılabilir Şişli Etfal Hastanesi’nin taşınması, İstanbulluların sağlık hakkının tehdit edilmesi anlamına geliyor.

Sağlık İl Müdürü hikaye anlatıyor
İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu’da konuyla ilgili bir açıklamada bulundu. Şişli Etfal’in bazı bölümlerinin Seyrantepe ve Çayırbaşı’na taşınacağını, Şişli Etfal’in kültür olarak aynı şekilde devam edeceğini belirtti. “Abdülhamit’in yaptığı hastanenin fiziki olarak benzeri bir sağlık tesisini inşallah yakında burada insanlarla paylaşacağız.” diyen Memişoğlu, birçok dalıyla yüzbinlerce kişiye hizmet veren hastanenin taşınması sonrası bölgede böylesi geniş çapta hizmeti sağlayabilecek bir kamu hastanesi kalmamasını umursamadı.

Hastane çalışanları, doktorlar ve İstanbullular taşınma kararına karşı tepki gösterdi.

Hastaneye sahip çıkma çağrısı
Hastanesine, sağlık haklarına sahip çıkan İstanbullular, 10 Mayıs saat 12.30’da Şişli Etfal Hastanesi önünde basın açıklaması yapacak. Etfal hastanesine, ulaşılabilir kamusal sağlık hizmetine, hakkına sahip çıkan İstanbullular herkesi Şişli Etfal Hastanesi’ni savunmaya davet ediyor.

politeknik.org.tr