Şehir plancısı akademisyen Deniz Kimyon baskıya ve mobbinge karşı kazandı

Muş Alparslan Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışırken, iki yıl boyunca soruşturma ve mobbing baskısıyla mücadele eden Şehir Plancısı Deniz Kimyon, her türlü ifade özgürlüğü ve demokratik hak arayışına karşı siyasal iktidarın kuklası gibi hareket eden üniversite yönetimine karşı kazandı. Deniz Kimyon’un görevlendirilmesi ODTÜ’ye yapıldı.

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında Muş Alparslan Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışan Deniz Kimyon mücadelesini kazandı. 2009 yılında ODTÜ Şehir Bölge Planlama bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisans eğitimine başlayan ve 10 Eylül 2012 tarihinden itibaren Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) atamalarıyla Muş Alparslan Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama bölümünde araştırma görevlisi olan Deniz Kimyon, AKP’li üniversite yönetimi tarafından iki yıl boyunca maruz kaldığı işten atılma, baskı, mobbing ve cezalandırma süreçlerine karşı mücadelesini kazandı. Eğitimine devam ettiği ODTÜ’ye görevlendirme talebi her defasında reddedilen ve sistematik mobbinge uğrayan Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi Sekreter Üyesi olan Deniz Kimyon ODTÜ’de görevlendirildi.

Ne olmuştu?
– Muhalif kimliği nedeniyle disiplin soruşturmaları açıldı. Kimyon; sistematik tacize, psikolojik işkenceye, negatif ayrıcalıklara maruz kaldı. Deniz Kimyon’a açılan son soruşturma; bir aylık heyet raporu olduğu sırada göreve gelmediği süre için “izinsiz ve kurumca kabul edilebilir özrü olmaksızın göreve gelmediği” iddiasıyla açıldı.
– Muş Alparslan Üniversitesi Rektörlüğü, YÖK’ün olur vermesine rağmen Deniz Kimyon’un yüksek lisans ve doktora için ODTÜ’de geçici görevlendirme taleplerini reddetti. Doktora için geçici görevlendirme talebinin reddinde yüksek lisansı bitirmiş olması gerekçe gösterildi.
– 8 Ekim 2013’te ODTÜ’de doktora eğitimine devam ederken “lisansüstü eğitimi olmadığı” gerekçesiyle Alparslan Üniversitesi’ndeki işinden çıkarıldı. Van 3. İdare Mahkemesi’nde üniversite yönetiminin kararına karşı dava açan Kimyon, işe iade davasını kazandı ve akademisyen olarak okula geri döndü. İşe iadesinin ardından doktora programı için tekrar ODTÜ’ye görevlendirme talep eden Kimyon’un talebi Muş Alparslan Üniversitesi Rektörlüğü tarafından reddedildi. Kimyon’a yönelik mobbing devam etti.
– Mücadelesini sürdüren Kimyon’un 2015 Haziran ayında ODTÜ’ye görevlendirilmesi yapıldı.

Şehir Plancıları Odası’nın konuyla ilgili yaptığı basın açıklaması: ŞPO: “Odamızın Ankara Şubesi Sekreter Üyesi Deniz Kimyon’un yanındayız”

politeknik.org.tr