Saray Yıldız’ı gasp etti, mühendisler ve mimarlar yargılanıyor

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin kullandığı Yıldız Sarayı Dış Karakol binasının hukuksuz boşaltma kararına karşı meslek odasını savunan mühendisler, mimarlar yargılanıyor. Dava 9 Kasım’da Çağlayan Adliyesi’nde görülecek.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’ne 1995 yılında Kültür Bakanlığı ile yapılan protokolle tahsis edilen ve Odanın kullanımında olan Yıldız Sarayı Dış Karakol binası 31 Mayıs 2016 tarihinde Cumhurbaşkanlığı’na devredilmek üzere polis zoruyla boşaltıldı. Meslek odasının mekanını savunmak üzere zorla tahliyeye direnen mimarlar ve mühendisler hakkında açılan dava 9 Kasım Perşembe saat 10.00’da İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görülecek. Davada, Mimar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Muhcu, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi YK Başkanı Sami Yılmaztürk, Mücella Yapıcı, Politeknik Yönetim Kurulu Sekreteri Ersin Kiriş’in de aralarında bulunduğu 14 kişi yargılanmak isteniyor.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, meslek odasını savunmak üzere hukuksuz tahliyeye karşı direnen üyelerine açılan davaya karşı adliye önünde saat 9.30’da basın açıklaması çağrısı yaptı.

Ne olmuştu?
Tayyip Erdoğan, Yıldız Sarayı’nı çalışma ofisi olarak aldıktan sonra bölgede geniş bir güvenlik çemberi oluşturuldu ve birçok yapı Cumhurbaşkanlığı’na devredildi. Yıldız Teknik Üniversitesi Yıldız Yerleşkesi’nde bazı yapılar ve Yıldız Sarayı Dış Karakol binası Cumhurbaşkanlığı’na devredildi. 1995 yılında Kültür Bakanlığı ile yapılan protokolle tahsis edilen ve Mimarlar Odası’nın kullanımında olan Yıldız Sarayı Dış Karakol binasının 30 Mayıs günü mesai saatleri sonrasında herhangi bir tahliye kararı olmaksızın boşaltılacağı bildirildi. Hukuksuz boşaltma işlemini uygulamaya gelen Beşiktaş Kaymakamlığı görevlilerini binaya almayan ve tahliye işlemine izin vermeyen 14 kişi gözaltına alınmıştı.

MİMARLAR ODASI İÇİN SARAY’DAN BOŞALT EMRİ; MİMARLARDAN, MÜHENDİSLERDEN DİRENİŞ

politeknik.org.tr