Sanayi işletmelerine haftanın yedi günü çalışma serbesitesi

Sanayi işletmelerinin haftasonu bir gün kapalı kalmasını zorunlu kılan Hafta Tatili Hakkında Kanun yürürlüklükten kaldırıldı. Organize Sanayi Bölgelerinde yoğunlaşan işyerlerinde çalışanların haftanın her gününde çalıştırılmasının önü açıldı.

TBMM’den tartışmalarla geçen ve tepkiler sonrasında zeytinliklerin ve meraların sanayi bölgelerine dönüştürülmesi hakkındaki maddelerin çıkarıldığı ‘Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Kanunu’, işçiler için yeni hak gaspları getiriyor. Düzenlemenin 1’inci maddesi, sanayi işletmelerinin haftada bir gün kapalı olmasını zorunlu kılan Hafta Tatili Kanunu’nu ortadan kaldırıyor.

Mekan açık olacak, patron mu çalışacak?
Sanayi işletmeleri, hafta tatili günlerinde çalışabilmek için belediyeden ruhsat alıyordu. Düzenleme patronların bu zorunluluğunu kaldırıyor. Böylece işyerleri haftanın 7 günü açık kalacak. İşyerlerinin sürekli açık olması işçilerin haftanın her günü çalıştırılmasının önünü açabilir.

Kaldırılan Hafta Tatili Kanunu ne diyordu?
Sanayi işletmelerinin haftanın bir günü tatil edilmesini zorunlu kılan eski kanun ‘On bin veya on binden fazla nüfusu havi şehirlerde alelumum fabrika, imalathane, tezgah, dükkan, mağaza, yazıhane, ticarethane, sınai ve ticari bilumum müessesat ve tevabiinin haftada bir gün tatili faaliyet etmeleri mecburidir.’ maddesiyle çalışanların işyerlerinin haftada en az bir gün işyeri dışında olmasını sağlıyordu.

politeknik.org.tr

    İlgili Haberler

    Sorry, no posts matched your criteria.