Restoratör Dilek Dayar için eylem: ‘Kaza değil, cinayet!’

Tarihi Sirkeci PTT merkez binası restorasyonu çalışmaları sırasında iş cinayeti sonucu yaşamını yitiren restoratör Dilek Dayar için postane önünde eylem yapıldı: ‘Kaza değil, cinayet!’

İstanbul Sirkeci’deki tarihi PTT binasının restorasyonunda çalışan restoratör Dilek Dayar, 20 metre yükseklikteki iskeleden düşerek hayatını kaybetti. İşçi sağlığı ve iş güvenliği koşullarının sağlanmaması nedeniyle yaşamını yitiren Dayar için bugün (2 Ağustos) postana önünde eylem yapıldı. DİSK Dev-Yapı İş, Haber-Sen ve İnşaat İşçileri Sendikası’nın çağrısıyla yapılan basın açıklamasında yönetmeliklerde açık olarak belirtilmesine rağmen kâr uğruna işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin uygulamasından kaçınıldığı belirtildi.

İskele mesafesi uygunsuz
Eylemde basın açıklamasını okuyan Dev-Yapı İş Genel Başkanı Özgür Karabulut, iş cinayetine neden olan faktörlere değindi. Karabulut ‘İskele ile bina arasında güvenli bir şekilde geçilebilecek aranın 130-150 cm olamayacağı, iskelede çalışanların rahatlıkla geçiş sağlayabilmeleri için 60 cm genişliğinde, kenarlarında korkuluk olan geçitler olmak zorundadır. Bina ile iskele arasındaki düşmelere neden olabilecek tehlikeli boşluklar olmaması, bu önlemin de alınması zaruridir. Çalışma alanı/bina ile iskele arasında 35 cm olması uygulamada belirtilen bir husustur’ ifadelerini kullandı.

Şirketlet karını düşünüyor, devlet denetlemiyor
Çalışma yaşamında her geçen gün artan iş cinayetleri ve meslek hastalıklarıyla işçilerin yaşamının hiçe sayıldığını belirten Karabulut, iktidarın kamusal denetimi de tasfiye ettiğini ve servetlerine servet katmak dışında başka birşey düşünmeyen müteahhitlerin insanlık dışı koşullarda ısrar ettiğini vurguladı. Karabulut ‘İnşaat baronları ve onların çanak yalayıcıları taşeron bozuntuları servetlerine servet katarken bizlere kalan ölüm, sakatlıklar, insanlık dışı yaşam ve çalışma koşulları olmaktadır.

Bu can pazarında anlaşılıyor ki devletin göstermelik yasaları-denetlemeleri, kendisi de işçi olan mühendis ve iş güvenliği uzmanları iş cinayetlerini engellemiyor/engelleyemiyor.’ ifadelerini kullandı.

PTT ve Bakanlık sorumlu
Dilek Dayar’ın yaşamını yitirmesinin ardından başlatılan soruşturmada, kötü hava koşullarına rağmen işi durdurmayan şirketten bir görevli gözaltına alındı. Taşerona verdiği restorasyon işini denetlemeyen PTT ve çalışma yaşamında işçi sağlığı ve iş güvenliği koşullarını denetlemeyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’dan henüz kimse hakkında soruşturma açılmadı.

politeknik.org.tr