Politeknik ekibinin 3.köprüde meydana gelen göçük ile ilgili ilk gözlem raporu

3. Köprü inşaatı Beykoz Çavuşbaşı mevkii bağlantı yolu çalışmaları sırasında dün 21.00 sıralarında bir göçük meydana geldi. 3 işçi yaşamını yitirirken, 2 işçi de yaralı olarak enkazdan çıkarıldı. Politeknik ekibi üyesi mühendisler kaza sonrasında gittiği göçük alanına ve kazaya dair bir rapor hazırladı. Ekip bugün de inşaat alanında inceleme yapacak.

Politeknik ekibinin 3.Köprü inşaatında meydana gelen göçük ile ilgili 05.04.2014 tarihli ilk gözlem raporu:

“İnşaat sırasındaki göçük; Beykoz Çavuşbaşı mevkii bağlantı yolunda gerçekleşmiştir. 3. Köprü güzergahı viyadük inşaatında üst beton dökümü esnasında alt destek elemanlarının yetersizliği nedeniyle açılma ve ardından çökme meydana gelmiştir. Çökme sırasında 3 işçi göçük altında kalarak hayatını kaybetmiş ve 2 işçi askıda kalarak kurtarılmıştır.

İnşaat işini İçtaş İnşaat yürütüyor ve Ongun Yapı firmasını taşeron olarak çalıştırıyor. İnşaat alanına Çavuşbaşı ile Ümraniye arasındaki yol ayrımından ulaşılabiliyor.

İlk verilere göre Çavuşbaşı bölgesinde ormanlık alan harap edilmiş. Yapılmaya çalışılan yolun Ümraniye’ye bağlanması planlanıyordu. Yolun devamı Kavacık-Ümraniye arasındaki TEM otoyoluna üst köprü ile tamamlanacaktı. Yolun devamı TEM’de görülebiliyor.

İlk izlenimlere göre (kesin bir sonuca varılamasa da) ya mühendislik hesabı yanlış ya da uygulama hatası var. Sonuç olarak inşaatın hızlı yürütülmesi baskısı ve ucuz maliyet aranması nedeniyle bu kaza ortaya çıkmıştır.
İnşaat alanı İSKİ tarafından su toplama havzası arasında ve her türlü moloz vb. dökümün yapılması yasak. Şu an su havzası tahrip edilmiş durumda.”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

politeknik.org.tr