Özhaseki konuşmaya devam ediyor: “Kentsel dönüşüm için KHK çıkarılsın diye bastırıyorum”

Geçtiğimiz günlerde belediye başkanlarına “Sanatla uğraşmayın, kentsel dönüşüme öncelik verin” açıklamalarında bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki vakit kaybetmeden yeni bir açıklama yaptı. Özhaseki “Kentsel dönüşümü hızlandırmak için KHK çıkarılsın diye bastırıyorum” dedi

Habertürk’te yer alan habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki “Bir torba yasa bile 1 ay görüşüldü, deprem beklemez ki. O nedenle ben KHK çıkarılsın diye bastırıyorum” ifadelerini kullandı. Özhaseki açıklamasında İstanbul’un depreme hazır olmadığını, riskli görülen 600 bin konutun yenilenmesi gerektiğini ve bu amaçla Avrupa ve Asya tarafında ortalama 150-200 bin konutu içeren proje hazırlandığını söyledi.

Düzenleme ile bina bazlı dönüşümden, alan bazlı dönüşüme geçileceğini ifade eden Özhaseki, “İller Bankası ‘kentsel dönüşüm bankası’ gibi çalışacak. Bakanlık bünyesindeki 21 tesis satılarak elde edilecek 2 milyar lira gelir, kentsel dönüşüme aktarılacak. Kaynağın yetersiz kalması halinde Dünya Bankası’ndan 20 yıllık kredi alıp belediyelere sıfır faizli, 2-3 sene ödemesiz kredi verilmesi de gündemde. Sel yataklarına inşa edildikleri için boşaltılan alanlar yol ya da sosyal donatı olacak.” ifadelerini kullandı. Oysa AKP’li belediyeler ve Çevre Şehircilik Bakanlığı birçok ilde dere yataklarına imar izni vererek su taşkınları sonrası yaşanan felaketlere davetiye hazırlamıştı.

SEL TOKİ KONUTLARINDA CAN ALDI

Kaçak binalar da dönüşecek
Kentsel dönüşüm sürecinde kaçak yapılarla ilgili bir ayrım olmayacağını vurgulayan Özhaseki, “Mecburen olduğu gibi kabullenmek zorundayız” dedi. Özhaseki, buna örnek olarak İstanbul Sarıyer’deki Fatih Sultan Mehmet Mahallesi kamu arazilerindeki yapılaşmayı gösterdi.

politeknik.org.tr