ODTÜ Rektörlüğü’nün ihmali: Kamyonet kapağının çarptığı öğrenci yaşamını yitirdi

ODTÜ’de hareket halindeki kamyonetin kasasının kapağı kaldırımda yürüyen üniversite öğrencisi İrem Kütük’e çarptı. Kütük yaşamını yitirdi. ODTÜ Rektörlüğü ihmalleri görmezden geldi, olaya “kaza” dedi.

ODTÜ’de, yapımı devam eden inşaata malzeme götüren kamyonetin, yerleşkenin A4 kapısından girdikten sonra hareket ederken kasa kapağı açıldı. Kapak, o esnada kaldırımda yürüyen ODTÜ Psikoloji Bölümü 4. Sınıf öğrencisi İrem Kütük’e çarptı. 26 Kasım’da meydana gelen kazada ağır yaralanan Kütük yaşamını yitirdi.

Mediko: Ambulansımız uygun değil
Kütük’ün yaralandığı esnada öğrenciler, ODTÜ Mediko’yu arayarak ambulans istedi. ODTÜ Mediko ise bünyelerindeki ambulansın yaralanma vakaları için uygun olmadığını, böyle vakalarda dışarıdan ambulans çağırdıklarını söyledi. Yaklaşık yarım saat yaralı halde tıbbi yardım bekleyen Kütük, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden gelen ambulansla hastaneye götürüldü ancak kurtarılamadı.

ODTÜ İç Hizmetler Müdürlüğü: Bilgi veremeyiz
Konuyla ilgili ulaşmaya çalıştığımız ve ODTÜ’de idari işlerden, inşaat çalışmalarından ve güvenlikten sorumlu birim İç Hizmetler Müdürlüğü, konuyla ilgili bilgi veremeyeceklerini ifade etti. Kütük’ün yaşamını kaybetmesine neden olan kamyonetin İç Hizmetler Müdürlüğü’ne ait olduğu belirtiliyor.

ODTÜ Rektörlüğü sorumlu
Rektörlük, öğrencilere gönderdiği e-postada olayı “kaza” olarak niteledi. Ancak, ODTÜ Rektörlüğü’nün, inşaat araçlarına öğrencilerin yaya olarak yoğun kullandığı güzergahlarda geçiş vermesi, öğrencilerin yaya güvenliğini sağlamaması ve acil durumlara hazırlıklı ambulans barındırmaması İrem Kütük’ün yaşamına mal oldu.

Üniversiteler işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda, bilimsel bilgi üreten, yönetmelikleri, mevzuatların içeriklerini oluşturabilecek bilgiye sahip kurumlar olması gerekirken özellikle AKP dönemiyle birlikte inşaatlarında iş cinayetlerinin sıkça yaşandığı, öğrencilerinin yerleşke içi ulaşım güvenliğinin sağlanamadığı kurumlar haline gelmiş durumda.

ODTÜ Psikoloji Bölümü: Çok Üzgünüz
ODTÜ Psikoloji Bölümü bir açıklama yaparak, İrem Kütük’ün ölümünden duydukları üzüntüyü dile getirdi ve yakınlarına, ailesine, dostlarına ve bütün ODTÜ kamuoyuna baş sağlığı diledi.

ODTÜ öğrencileri: Kaza değil ihmalkarlık
ODTÜ öğrencileri, yerleşkede hali hazırda birçok inşaat, gerekliliği tartışılan kaldırım ve peyzaj çalışması yapıldığını ve buralara maddi kaynak aktarıldığını ancak ambulans gibi hayati ihtiyaçların karşılanmadığını belirterek ODTÜ Rektörü Verşan Kök’e tepki gösterdi.

Konuyla ilgili ODTÜ Rektörlüğüne tepki gösteren ODTÜ’lüler, yerleşkede ihmaller sonucu feci şekilde yaşamını yitiren İrem Kütük için yarın (28 Kasım) öğlen 12.30’da Kütük anısına anma gerçekleştirecek ve 18.30’da üniversitelilerin taleplerine ilişkin Fizik U3 Amfisi’nde forum düzenleyecek.

politeknik.org.tr