Mühendislerin botanik bahçesi gezisine uydurma engel: ‘İlaçlama ve bakım var’

Müftülüğe devredilmek istenen İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi’ne girişler bu kez Politeknik’in gezi yaptığı gün engellendi: ‘İlaçlama ve bakım var, geçici süre kapalıyız’

Müftülüğe tahsis edilerek geleceği tehdit edilen, Türkiye’nin en eski botanik bahçelerinden, ‘İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi, Politeknik’in gezi çağrısı yaptığı gün ilaçlama ve bakım yapıldığı gerekçesiyle ziyarete kapatıldı. Botanik bahçesini peyzaj mimarı eşliğinde gezmek için gelen İstanbullular, daha önceden bilgilendirilmesi yapılmadan uygulanan uydurma giriş yasağına tepki gösterdi.

Kapı önünde ısrarlara rağmen botanik bahçesinden herhangi bir yetkiliye ulaşılamadı, telefon aramalarına cevap alınamadı. Kararın ne zaman alındığı, bahçenin kaç günlüğüne kapatıldığı soruları yanıtsız kaldı.

Güvenlik bariyeriyle kapatılan kapı önünde açıklama yapan Politeknik YK Başkanı Ersin Kiriş, bilim merkezi, öğrencilerin araştırma ve uygulama alanı olan botanik bahçesine sahip çıkan mühendisler, mimarlar, plancılar olarak gezi çağrısı yaptıklarını ancak kim tarafından ne zaman ve nasıl alındığı belli olmayan trajikomik ‘ilaçlama ve bakım nedeniyle kapalıyız’ duyurusuyla girişlerine izin verilmediğini belirtti.

Kiriş şöyle konuştu:

İstanbul’un önemli bir bilim merkezi, İstanbul Üniversitesi Botanik Anabilimdalı’nın yuvası, öğrencilerin laboratuvarı, araştırma merkezi ve İstanbul’un ilk ve en büyük botanik bahçesinin geleceğini savunmak için burdayız. Meslektaşlarımızı, İstanbul kentinde yaşayanları davet etmiştik. Peyzaj mimarı meslektaşımızla birlikte binlerce türe ev sahipliği yapan botanik bahçesini dolaşmak için bir araya geldik. İlaçlama ve bakım var denilerek girişimiz engelleniyor. Çağrı yaptığımız güne özel, akademisyenlerin dahi haberinin olmadığı, kapıya asılan ironik bir bahane ile karşı karşıyayız. Biz bahçemize yine geleceğiz. Kentin değerlerinin dönüştürülmesine, bilim merkezinin yok edilmesine karşı mücadelemiz devam edecek. Yeniden bahçede buluşmak üzere, buradan ayrılıyoruz.

politeknik.org.tr