Mühendislerden Şişli Etfal Hastanesi Raporu: “Etfal güçlendirilip hizmete devam edebilir”

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu (İKK), taşınmak istenen Şişli Etfal Hastanesi için bir rapor yayımladı.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu , Bakanlığın taşıma kararı verdiği Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ilişkin bir rapor yayımladı. Rapora göre hastanenin yerinde güçlendirilmesinin olanaklı olduğu, bölgede Şişli Etfal Hastanesi’nin sağladığı hizmeti karşılayacak başka bir kurum olmadığı vurgusu yapıldı.

Şişli Etfal yerinde güçlendirilebilir
İstanbul İKK raporda, hastanenin yerinde güçlendirilmesinin olanaklı olduğunu, bu konuda çalışma yapılıp yapının performansına bakılarak, perde eklenmesi, sismik izolasyon yapılması, kolonların güçlendirilmesi gibi çeşitli yöntemlerin biri ya da birkaçı birlikte kullanılarak güçlendirme yapılabileceğini belirtti.

Bölgede Şişli Etfal Hastanesi’nin sağladığı hizmeti karşılayacak başka bir kurum yok
TMMOB İstanbul İKK, Beşiktaş, Beyoğlu, Şişli ve Kağıthane başta olmak üzere Avrupa Yakası’nın sağlık gereksinimlerinin önemli bir kısmını karşılayan 700 bin nüfuslu bir bölgeye hizmet veren Şişli Etfal Hastanesi’nin taşınmasıyla bölgede bu hizmeti karşılayabilecek başka bir kurumun olmayacağının altını çizdi.

Halkın sağlık hakkı engelleniyor, halk özel hastanelere mecbur bırakılıyor
Halkın sağlık hizmetlerinin erişimleri kısıtlanarak, halkı özel hastanelere mecbur bırakacak bu karara dikkat çeken İstanbul İKK, “AKP iktidarının sağlık hizmetleri konusunda aldığı “Şehir Hastaneleri” kararıyla, özellikle büyük şehirlerde toplu kampüsler olarak hizmet verecek sağlık tesislerinin yapımını öngören ve o ildeki kamu hastanelerini kapatarak şehir merkezlerinden uzakta insanların ulaşamayacağı yerlerde kurulan devasa ve özel sağlık çiftlikleri haline getiren bu uygulama, sağlık hizmetlerinin özelleştirilerek sermaye şirketlerinin rant aracı haline getirilmesinin son aşaması olmaktadır.” dedi.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Şişli Etfal Raporu
politeknik.org.tr