Mühendisler, mimarlar, plancılar yaz okullarında: Çocuklarla birlikte öğreniyoruz, bilgiyi paylaşıyoruz

Mühendisler, mimarlar, plancılar Halkevleri Yaz Okulları’nda eğlenceli bilim, zeka oyunları dersleri ve kent atölyesiyle çocuklarla buluşuyor.

Mühendisler, mimarlar, plancılar, Halkevleri Yaz Okulları’nda, İstanbul’da 13 mahallede, Ankara’da 6 mahallede çocuklarla bir araya geliyor. Bu yıl altıncı kez Politeknik’in hazırladığı müfredatlarla gerçekleştirilen eğlenceli bilim dersleri, 2013 yılından bu yana yapılan kent atölyesi ve son yıllarda eklenen uzay dersleri ve zeka oyunları yaz okullarının önemli bir parçası haline geldi. Bu yıl 3 Temmuz’da başlayan yaz okullarında ilk iki hafta geride kaldı.
Eğlenceli Bilim/İstanbul-Sarıyer Dağevleri

Politeknik’ten her yıl mühendislere, mimarlara, plancılara gönüllü çağrısı
Yaz okulları öncesinde gönüllü çağrısıyla bir araya gelen mühendisler, mimarlar, plancılar yaz okulu programını birlikte planlıyor, hazırlanan müfredat üzerine son hazırlıklarını yapıyor. Ankara ve İstanbul’da yapılan gönüllü toplantılarında, yaz okulu yapılacak noktalar iş bölümüyle dağıtılıyor.
Eğlenceli Bilim/İstanbul-Ümraniye

Karanlığa karşı bilimi savunmaya devam
Bilimsel eğitimin yok edilmesine karşı tartışmayı, sorgulamayı, bilimsel deneyleri çocuklarla birlikte gerçekleştiren mühendisler mesleki bilgisini, emeğini yaz okulları için veriyor.
Eğlenceli Bilim/İstanbul-Bahçelievler
Eğlenceli Bilim/Ankara-Dikmen

Yaşabilir kentler için çocuklarla atölye
Ankara ve İstanbul’da pilot olarak gerçekleştirilen kent atölyelerinde ise çocuklarla birlikte kent algısı, kamusal alan tartışmaları, yaşanabilir kent tartışması yapılıyor. İstanbul Sarıyer’de Tarabyaüstü ve Dağevleri mahallelerinde devam eden atölyede çocuklar mahalle parkında kendi oyun alanlarını kuruyor. Ankara’da ise 29 Temmuz Cumartesi saat 10.00’da başlayacak ve gün boyu sürecek olan kent atölyesi, Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi’nde kurulan Kent ve Çocuk Komisyonu ile birlikte yapılacak.

Kent Atölyesi/İstanbul-Sarıyer

politeknik.org.tr