Mühendisler, mimarlar, plancılar evrim söyleşisinde buluştu

Mühendisler, mimarlar, plancılar mesai sonrasında buluştu, evrimi konuştu.

Politeknik Bilim Teknik Kent Emek Söyleşileri’nde ikinci etkinlik ‘Evrim’ başlığıyla dün (14 Eylül) yapıldı. Eğitim sisteminin bilimden uzaklaştırıldığı, müfredattan evrimin çıkarılıp gerici öğelerin konulduğu bir dönemde bilime sahip çıkan mühendisler, mimarlar, plancılar moleküler biyolog F.Gözde Çilingir’in evrim sunumunda buluştu.

Katılımın yoğun olduğu söyleşide Çilingir, evrimsel gelişim süreçlerini anlattı. Evrim konusunda gerici müfredatla birlikte yeniden gündeme getirilen yanlış bilgilere de değinen Çilingir tarihsel ve bilimsel olarak ‘gerçek’ olan evrimsel süreci araştırmaya, anlatmaya devam edeceklerini belirtti.

Söyleşinin son kısmında Çilingir, doktora tezi GD Asya’ya özgü bir takım tatlı su kaplumbağalarının popülasyon genetiği ve genetik çeşitliliğinin korunması konusundaki araştırmalarını aktardı.

Bilimsel eğitim mücadelesine

Evrim olmadan bilim, bilim olmadan mühendislik olmaz diyerek bilimsel eğitim mücadelesine sahip çıkan Politeknik adına etkinlikte YK Başkanı Pınar Hocaoğulları kısa bir konuşma yaptı. Mühendisler, mimarlar, plancılar olarak bilimsel eğitim mücadelesinin parçası olduklarını belirten Hocaoğulları, etkinliğe katılan tüm meslektaşlarını, 16 Eylül 17.00’de Kadıköy’de yapılacak bilimsel laik eğitim eyleminde buluşmaya davet etti.

politeknik.org.tr