Mimarlar Odası Yıldız binasını savunanlara beraat

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin kullandığı Yıldız Sarayı Dış Karakol binasının, Cumhurbaşkanlığı’na devredilerek hukuksuz bir şekilde boşaltılmasına karşı meslek odasının mekanını savunan mühendisler ve mimarlar hakkında açılan davada mahkeme beraat kararı verdi.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’ne 1995 yılında Kültür Bakanlığı ile yapılan protokolle tahsis edilen Yıldız Sarayı Dış Karakol binasının Cumhurbaşkanlığı’na devredilmesi için polis zoruyla boşaltılması esnasında meslek odasının mekanını savunan mimarlara ve mühendislere açılan dava sonuçlandı. Bugün (4 Aralık) İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görülen duruşmada mahkeme, aralarında Mimar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Muhcu, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi YK Başkanı Sami Yılmaztürk, Mücella Yapıcı, Politeknik Yönetim Kurulu Sekreteri Ersin Kiriş’in de bulunduğu 14 kişi hakkında ‘suç oluşmadığı’ gerekçesiyle beraat kararı verdi.

‘Kamusal mekanları savunmaya devam edeceğiz’
Konuyla ilgili konuşan Politeknik YK Sekreteri Ersin Kiriş şunları söyledi:

‘Mimarlar Odası’nın kullanımında olan Yıldız Dış Karakol binası Cumhurbaşkanlığı tarafından gasp edildi. Engel olmak için meslek insanları olarak, kamusal alanı, meslek odasının mekanını savunan mühendisler, mimarlar olarak hukuksuz tahliyeye direndik. Mücadele verdik, vermeye de devam edeceğiz. Ülkenin her bir karışında kamusal alanlarımızı tek adamın kararıyla tarumar ediyorlar, ülkenin varlıklarını kendileri için kullanmaktan geri durmuyorlar. Yolsuzluk dekontları havada uçuyor. Halkın varlıklarını çalanlara karşı mücadele edenler var, bu mücadele emek veren mühendisler, mimarlar, plancılar var, olmaya da devam edecek.’

politeknik.org.tr