Mimarlar Odası için Saray’dan boşalt emri; mimarlardan, mühendislerden direniş

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin kullandığı Yıldız Sarayı Dış Karakol binasını hukuksuz bir şekilde boşaltma kararı alan Beşiktaş Kaymakamlığı bugün polis eşliğinde binaya gitti. Binanın kapısını içeriden kilitleyerek boşatma işlemine ve işgale direnen mimarlar ve mühendisler gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Mimarlar Odası yöneticileri, çalışanları ve Politeknik YK Sekreteri de bulunurken, gözaltılar akşama doğru serbest bırakıldı.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’ne 1995 yılında Kültür Bakanlığı ile yapılan protokolle tahsis edilen ve Odanın kullanımında olan Yıldız Sarayı Dış Karakol binası Cumhurbaşkanlığı’na devredilmek üzere polis zoruyla boşaltıldı. 30 Mayıs günü mesai saatleri sonrasında herhangi bir tahliye kararı olmaksızın binanın boşaltılacağına dair Mimarlar Odası’na yazı yazan Beşiktaş Kaymakamlığı; bugün 31 Mayıs’ta binaya geldi. Meslek odalarının mekanını savunmak üzere; hukuksuz boşaltma işlemini uygulamaya gelen Beşiktaş Kaymakanlığı görevlilerini binaya almayan ve tahliye işlemine izin vermeyen aralarında Mimar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Muhcu, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi YK Başkanı Sami Yılmaztürk, Mücella Yapıcı, Politeknik Yönetim Kurulu Sekreteri Ersin Kiriş ve dayanışma için gelenlerin bulunduğu 14 kişi gözaltına alındı. Zorbalığa karşı binanın kapısını kitleyerek içeride tahliyeyi engellemek için bekleyen mühendisler ve mimarlar; tarihi binanın kapısı kırılarak gözaltına alındı.

mo_4 mo_3 mo_5 mo_7 CjyWwzzWEAAxZj1 mo_6 mo_2

Gözaltına alınanlar akşam saatlerinde Vatan Emniyet Müdürlüğü’nden serbest bırakıldı. Burada gözaltına alınanları yaşam savunucuları karşıladı.

mo_9mo_10 mo_8

Erdoğan’a tahsis edilmek isteniyor
Yıldız Dış Karakol Binası; Kültür Bakanlığı ve Mimarlar Odası arasında 2002 yılında başlamak üzere 49 yıllığına imzalanan protokolle Mimarlar Odası’na yeniden tahsis edilmiş ancak protokol Kültür Bakanlığı tarafından tek taraflı feshedilmişti. Mimarlar Odası’nın konuyla ilgili açtığı davada mahkeme, Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası’nın Oda’dan alınmasını hukuk dışı bulmuş, protokolün öngörülen süre dolmadan ve yükümlülüklerin ihlal edildiğine ilişkin herhangi bir tespit yapılmadan feshedilemeyeceğine karar vermişti. Bina, Erdoğan’ın İstanbul’daki ofisi haline getirilmeye çalışılan Yıldız Sarayı kapsamında Cumhurbaşkanlığı’na devredilmek isteniyor.

CjxEx_OUgAEIwkP

Gasp edilen Yıldız Dış Karakol Binası

CjxCLQmVAAA09pt CjxExDoVAAE_5r-CjxCR6nUkAASlxg

politeknik.org.tr