Mimarlar ‘Kaçak Saray’ın kamuoyundan saklanan özelliklerini açıkladı: Sauna, spa, sinema..

Mimarlar, “Kaçak Saray”ın aşırı lüksle inşa edilerek halkın parasının çöpe atıldığını, kamuoyuna duyurulmayan havuz, sauna, spa gibi özellikler için harcanan on binlerce avronun yandaş yapı şirketlerinin intenrnet referanslarında ortaya çıktığını belirtti.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Tayyip Erdoğanın kendisi için yaptırdığı “Kaçak Saray” ın özellikleriyle ilgili dün (26 Kasım) bir toplantısı düzenledi. Mimarlar, basın toplantısında ‘Kaçak Saray’ı referans gösteren firmaların internet sitelerinde binanın kesitleri , görünüşleri, maketleri ile birlikte lükse dair birçok ayrıntı bilginin yer aldığına dikkat çekti. Mimarlar Odası Ankara Şubesi YK Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şirket sayfalarındaki bilgileri açıklarken “Kaçak Saray’ın kesitleri katları, ışıklandırması görünebiliyor. Kaçak saray bir gizlilik içerisinde olsun isteyenler Kaçak saray’ın detaylarının internette dolaşmasına mani olamamışlar, reklam Kapitalizmin fıtratında var.” ifadelerini kullandı.

Halkın parası Erdoğan’ın lüks tutkusuna harcandı
Cumhurbaşkanlığı konutunun sinema salonundan, şöminelerden, buhar banyoları, SPA’lar ve havuza kadar lüks bir mimari yapı olduğunu belirten Candan “Oğlunun gemisi içinde gemicik denilmişti, bu da saraycık anlaşılan. Kaçaksaray konutunun metrekaresi 250 odaya denk.Metrekare açısından bırakın 15-20 odayı oldukça farklı işlevlerde mekanların bulunduğu gelen bilgiler arasında. İçinde havuz, sinema salonu, spa lar, buhar odaları, hamamlar, jakuzi gibi özel banyoları bulunmakta. Yine tarafımıza iletilen bilgilere göre duvarları, tavanları varaklı süslemeli ve pirinç kaplama. Varak süsleme Osmanlı saraylarında sıkça kullanılmıştı. Kaçak Saraycığın varakları altın olabilir mi? Bilemiyoruz. Odalarda şömineler olduğu söyleniyor. Halkın yoksul olduğu emeklilere ve memurlara %3 zamın yapıldığı ortamda böyle bir lüks millete ait değil. Millet böyle bir lüks içinde yaşamıyor. Bu durum dönemin yöneticilerinin lüks düşkünü olduğunun tescillenmesi, kamu kaynaklarının israf edilmesidir.“ dedi.

İsrafla dolu bir “kaçak saray”
Yine şirket sayfalarındaki refaranslık bilgilerine göre, konutta bulunan havuzun mekanik aksamının maliyetinin 75 bin avro civarında olduğunu söyleyen Candan “Gelen bilgiler arasında, konutta bulunan havuz birimi 400 metrekare yani 100 metrekarelik bir havuzdan bahsediliyor, Havuzun sadece mekanik aksamının 75 bin avro olduğunu söyleyebiliriz. Hamam, spa ve buhar odaları ve jakuzilerin birim metre kare maliyeti 3000 avro. Tamamen lüks bir israfla karşı karşıyayız, madem milletin sarayı , o zaman açıklayın projeleri görelim lüks mü değil mi, 15 20 odamı 15 bin metrekare lüks yapı mı? Bu kadarda olmaz el insaf” sözleriyle açıklamayı sonlandırdı.

politeknik.org.tr